Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава набирането на доброволци за проекта "Геномът на България"

Проф. Радка Кънева разказа в "Ритъмът на столицата"

Снимка: БНР

Продължава набирането на доброволци в първия мащабен български проект за цялостно геномно секвениране “Геномът на България“.

Проектът цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременните българи, която ще бъде използвана и в бъдещи научни медицински изследвания. Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата“ е проф. Радка Кънева.

"Геномът на България е научен проект, който цели да изследваме цялостно нашата ДНК чрез нова генерация секвениране, с която да прочетем всички букви в нея и да видим всички варианти - било то редки или чести, както и такива които са свързани или не с различни генетични болестии. Това е проект за референтен геном на България, което значи, че искаме да направим представителна извадка на българското население, която да включва около 6 500 българи от всички краища на страната - от всички възрасти, пол етнически произход“, посочи тя и допълни, че след приключване на първия етап на първите 1000 доброволци, от началото на 2025 година е започнало набирането на още 2000, но вече не само от София и Пловдив, но и от цялата страна.

Нужно е просто да влезете на страницата на проекта, където може да прочетете и да се запознаете с възможностите да станете доброволци. Важно е да се знае, че хората, които искат да се посветят на това трябва да са пълнолетни, над 18 години, да са здрави, без известни генетични заболявания към момента, да подпишат информирано съгласие тяхната генетична информация да се обработва и споделя за научни цели в бъдеще, както в България, така и съвместно с други колективи от Европа, подчерта проф. Кънева.

По думите й, кандидатите ще трябва да попълнят клиничен въпросник, чрез който да разкажат къде са родени, техните родители, какви заболявания има в семейството и ако имат те самите някакви заболявания, за които знаят, дори да не са генетични. Не на последно място дават се кръвни проби, от които да се изолира ДНК.

“Идеята е да се направи референтен геном, който да служи като база за сравнение - здрави хора от българската популация да послужат като база за сравнение, когато се изследват болни с онкологични заболявания или диабет, за да сравним честотата на вариациите при болните с честотата на вариациите, които намираме при здрави хора, за да можем да намерим вариантите, които със сигурност са свързани с болестта“, изтъкна тя.

"За да се прецизира рискът, за един човек от българската популация, за което и да е от тези чести заболявания, трябва да имаме база за сравнение“, поясни проф. Кънева. 

Тя изрази надежда с този проект да се постави основата за използването на геномиката за в бъдеще в медицината.

Още аспекти за проучването и за медицината на бъдещето, чуйте в разговора на Елена Пъневска в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три дни без трамвай 21, линии 20 и 22 возят по променен маршрут

Заради ремонт на участък от релсов път се налага промяна на маршрутите на трамвайни линии № 20, 21 и 22 , съобщават в Столичната община. От 4:30 часа на 9 май 2025 г. (петък) до 24:00 часа на 11 май 2025 г. (неделя) се въвежда временна организация на движението на обществения транспорт, както следва: Трамвайна линия № 20 ще се движи от..

публикувано на 08.05.25 в 19:48

Иновативната изложба "Експонати" показва загубената връзка между човека и природата

От 8 до 27 май галерия "Bobbina" се превръща в пространство за изгубената връзка между човека и природата, чрез иновативната изложба "Експонати". Проектът е първо издание на новата творческа платформа на Българската фондация "Биоразнообразие", като събира седем съвременни артисти, чиито произведения ни канят да преосмислим нашето място в сложната..

публикувано на 08.05.25 в 19:40
Coco Jones в сцена от

Coco Jones дефинира арендби стила с талант, автентичност, харизма

Американската звезда Coco Jones грабна симпатиите на феновете със своя прочит на съвременното арендби звучене. В края на април тя издаде Why Not More? като лайтмотивът на албума са различните измерения на арендби музиката. Траковете са следствие на експерименти на родената в Южна Каролина звезда, които демонстрират, че този стил може да е..

публикувано на 08.05.25 в 19:10
Виктор Владков и Михаела Косева

Благотворителен концерт събира средства за младите таланти на България

Благотворителен концерт, който събира средства за младите таланти на България, ще се състои на 9.05.25 от 19.00 часа в Аулата на СУ "Св.Климент Охридски". Събраните средства ще бъдат дарени на Фондация "Енчо Керязов". Концертът ще включва изпълнения на иметини класически музиканти, които ще събират средства за младите таланти на България...

публикувано на 08.05.25 в 18:55

Филмът "Човекът, който не можеше повече да мълчи" - за силата да се изправиш и за мълчанието

Периодично е добре да си напомняме колко безкомпромисно и откровено може да бъде късометражното кино, особено в смутни времена, когато пред обществото ни назряват въпроси и предизвикателства, които със сигурност вещаят промени. “Тъй като от нас зависи в каква посока ще бъдат тези промени, поставяме тази блок-програма в отговор на актуалните процеси..

публикувано на 08.05.25 в 18:27

Конкурс за туристически плакат на България предизвиква от студенти до световноизвестни майстори

Международното триенале на сценичния плакат обяви конкурс за туристически плакат на България в партньорство с Министерството на туризма, Съюза на българските художници, Националната художествена академия и БТА. Целта е създаването на плакат, който в концентриран вид разкрива красотата на България и нейния положителен образ като примамлива..

публикувано на 08.05.25 в 17:39
Синият и червеният цвят показват минималния и максималния брой леки автомобили. Черните зони отбелязват най-натоварените места в града

Къде и кога е най-натоварено автомобилното движение в София?

Институтът GATE изготви Транспортен атлас на София , който показва натовареността на автомобилния трафик във времето и пространството. Разработката е дало на екип от учени с ръководител инж. д-р Лидия Лазарова-Витанова и състав Евгений Ширинян, Тереза Трендафилова и ​​​​​​​проф. Десислава Петрова-Антонова. Анализът на данните от края на..

публикувано на 08.05.25 в 16:50