Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години от атентата в храм "Св. Неделя"

Снимка: wikipedia.org

На днешната дата, 16 април, се навършват 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" - едно от най-кървавите събития на XX век. 
По този повод през последните дни се организираха изложби, кръгли маси, молебени. 

Възпоменателните събития по повод 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" започнаха миналата седмица с молебен. Панихидата отслужи Велбъждският епископ Исаак, като прочете слово от името на патриарх Даниил.

На това място на 16 април 1925 г. - на Велики четвъртък, 130 генерали, полковници, подполковници, майори, жени и деца губят живота си. Други около 500 души са тежко пострадали и ранени

Основната мишена на този атентат са държавният глава на Царство България – Цар Борис III, заедно с целия правителствен апарат, генералитетът и част от офицерството. А целта е страната ни да бъде хвърлена в хаос и унищожена, припомни доц. Ивайло Шалафов, който участва в академична сесия в Богословския факултет на Софийския университет след края на панихидата.

Атентаторите правят опит да убият цар Борис III още на 14 април малко преди прохода Арабаконак. Вместо царят обаче са убити д-р Делчо Илчев, директор на царската Ентомологическа станция и придворният ловец Петър Котев, стоящи в задната част на автомобила.
Погребението на генерала е определено за 16 април на Велики четвъртък в 15 часа в столичния храм "Св. Неделя". Предвид значимостта на покойния се е очаквало да присъства висшият държавен и военен апарат – царят, министър-председателят, членовете на министерски съвет, генерали, действащи и запасни офицери, участници във войните за Национално обединение и висши чиновници. Потърпевшият от атентата запасният генерал Шишков разказа за преживяното. 

Атентатът в "Света Неделя" е част от терора, който Комунистическият интернационал със седалище в Москва упражнява в почти целия свят, подчерта проф. Вили Лилков. Той е автор на книга, посветена на атентата в "Св. Неделя" и Българската комунистическа партия. Лилков участва в друго събитие по повод 100-годишнината от атентата - научната конференция "Тероризъм, насилие и политика в България между двете световно войни", която събра видни български историци в Столичната библиотека. "Този акт е дяволски по своя замисъл", категоричен е проф. Лилков.

Друг поглед към събитията и то от страна на реакцията на Българската православна църква след атентата даде проф. Момчил Методиев.

Всички мероприятия, които се организират във връзка с атентата, са именно, за да се припомнят събитията от миналото, така че да не се повтарят в настоящето или бъдещето.

На въпрос дали сме си научили уроците от историята, деканът на Богословския факултет доц. Ивайло Найденов отговори:

"Не просто не сме научили нищо, продължаваме да се опитваме такива емблематични дни, еднозначни, да ги политизираме и да търсим някакви настроения и емоции, които не би трябвало като християни и като човеци да го правим".

Репортажът на Виктория Петрова може да чуете тук

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41
Траян Косев

Изкуственият интелект и създаденото от нас съдържание

Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..

публикувано на 26.04.25 в 10:37