Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2025 Сва права задржана

Рибари от Ямбол сигнализират за системно замърсяване на река Тунджа

Фотографија: yambol.government.bg

Ямбол не е сред градовете, богати на природни забележителности. Колорит и свежест създава единствено река Тунджа. Със своята прохлада и голямо разнообразие на риба, тя привлича въдичари от цялата страна. Те са и тези, които най-често стават свидетели как реката, като в приказка, променя цвета си – бяла, червена, синя, с пияна, без пияна, с мирис. Наблюдава се и нещо като работно време на цветовете:

„По принцип след 9 часа, един час върви тази мръсотия. След 10-15 минути отново се случва. След голямото замърсяване, един час върви тази мръсотия, и пак се избистря и рибата си идва“.

Улучваме реката бяла с пяна. Рибари споделят:

„Това е основа, с която мият съдове. От ден на ден намалява рибата в реката“.

„Въдиците ни стават на нищо“.

„Имам познати, които работят тук и ни казват от моста надолу да не се ходи за риба, защото е опасна за здравето“.

Самите те са сигнализирали многократно за замърсяванията:

„Дойдат проверяващите, бутнат им някой лев и край. Кога идват да вземат проби – вече като мине всичко“.

Рибарите знаят предприятието, от което се замърсява и знаят какво произвежда:

„Майонези и кори и такива работи.“

Рибарите не са прави в едно  - че не се налагат санкции. ВиК – Ямбол е глобено от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Стара Загора вече с над 5000 лева. Шефът на дружеството Стоян Радев обяснява:

„В Ямбол има две разрешителни за заустване в открит водоизточник. Едното е за пречиствателна станция. Има разрешително и за заустване без пречиствателна станция. Ние няма как да изпълним тези условия без наличието на пречиствателна станция.“

За взетите проби твърди:

„Всички проби, които сме взимали през 2017 и 2018 година, отговарят на нормите за заустване в открит водоизточник без пречиствателна станция. Дори някои от показателите са близки до стойностите за заустване с пречиствателна станция“.

Решението е в изграждането на пречиствателна станция. В това спор няма и тя трябваше да е готова още преди 4 години. Фирмата изпълнител обаче фалира, изтече и срокът за строителен надзор. В момента процедурите продължават, а новият краен срок е 2023 година.


Целия репортаж чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!