Мангъров не е казвал, че РНК ваксините удрят половите органи на децата

Доц. д-р Атанас Мангъров
Снимка: БГНЕС

В публикация, споделена хиляди пъти само във Фейсбук, се твърди, че инфекционистът и педиатър доц. д-р Атанас Мангъров, е изказал мнение, че РНК ваксините засягат половата система на децата.

Твърдение: РНК удря половата система на децата


В публикацията пише, че „не се казва истината, а РНК има страничен ефект като удряне на половите органи на децата“. В материала дори се твърди, че някои деца умират от тези ваксини.

Статията, която уж цитира лекаря от Инфекциозна болница в София доц. Мангъров, е достигнала до хиляди потребители и е споделена от почти 270 различни страници във Фейсбук. 


В публикацията има доста правописни грешки. В нея се твърди още (цитатът не е редактиран - б.р.):

„За това е избрана възрасста от 5 до 11 години. Детето тогава се развива, но това никой няма да го каже. Изслидвания на британския университет го е докзал. При 10 боцнати, 4 деца имат страдание на половите органи. РНК Генома е опасен и поврежда половата система на децата. При други децата умират. Споделете за да знае народа!“.

БНР се свърза с доц. д-р Атанас Мангъров, който категорично отрече да е казвал подобно нещо.

„Не съм казвал такова нещо. Няма въз основа на какво да се каже“, каза доц. Мангъров. И определи използването на името му като „предизвикване на интерес“. Мангъров обаче остава резервиран към поставянето на Covid ваксини на деца.

Какво показват изпитанията на ваксината срещу Covid на „Пфайзер/Бионтех“ във възрастовата група 5-11 години

По данни на Европейската агенция по лекарствата, цитирани от сайта coronavirus.bg, при деца от 5 до 11 години дозата Comirnaty е по-ниска от тази, която се използва при хора на възраст 12 години и по-големи (10 µg, в сравнение с 30 µg). Както и при по-голямата възрастова група, ваксината се прилага като две инжекции в мускулите на мишницата с интервал от три седмици.

В кратката характеристика на продукта, на база получени дози от деца в групата от 5 до 11-годишна възраст, е описано, че най-честите нежелани реакции са подобни на тези при хора на възраст 12 и повече години. Те включват болка на мястото на инжектиране, умора, главоболие, зачервяване и подуване на мястото на инжектиране, мускулна болка и втрисане. Тези нежелани реакции обикновено са леки или умерени по тежест и се подобряват в рамките на няколко дни след ваксинацията.

Наскоро излезе доклад на Центровете за контрол на заболяванията в САЩ (CDC), който е посветен на безопасността на ваксините във възрастовата група 5-11 години. Той беше цитиран от вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова в ефира на БНР.

В доклада се казва, че в клиничните проучвания са участвали над 4000 деца, като при около 3200 е приложена ваксината, останалите са получили плацебо. Отделно са наблюдавани 30 000 деца в реалния живот, след като са им поставени две дози ваксина от препарата на „Пфайзер/Бионтех“ срещу Covid-19. В доклада също е отбелязано, че най-честите нежелани странични ефекти са болка на мястото на инжектиране, главоболие и умора.

Това, което притеснява най-вече родителите, са сериозните странични ефекти.

Проф. Александрова успокои, че те са много редки. При поставени повече от 8 млн. дози ваксини във възрастовата група 5-11 години са наблюдавани общо 11 случая на миокардит, от които 7 вече са излекувани, а 4 са в процес на подобряване.

97-98% от получените сигнали от родилите на деца от 5 до 11 години са незначителни неразположения

„Има два смъртни случая на деца, след като са получили ваксината. И двата са на деца, които са имали множество съпътстващи заболявания и анализът на експертите не е установил връзка между ваксината и този нежелан изход“, каза проф. Александрова.

Над 20 процента от децата на възраст от 5 до 11 години в Съединените щати са получили първата си доза ваксина Covid-19.

Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA) е провела собствена оценка за ползата и риска, използвайки моделиране, за да предскаже колко симптоматични случаи на Covid-19, хоспитализации, прием в интензивно отделение (ICU) и смъртни случаи от Covid-19 би предотвратила ваксината при деца на възраст от 5 до 11 години спрямо броя на потенциалните случаи на миокардит, хоспитализации, хоспитализация в интензивно отделение и смъртни случаи, които ваксината може да причини. Моделът на FDA прогнозира, че като цяло ползите от ваксината ще надвишават рисковете при деца на възраст от 5 до 11 години. 

Освен това FDA и CDC разполагат с няколко системи за непрекъснато наблюдение на безопасността на ваксините срещу коронавируса и позволяват бързото откриване и разследване на потенциални проблеми с безопасността.

Заключение

При приложени над 8 милиона дози ваксини срещу Covid-19 при деца от 5 до 11-годишна възраст по света не се съобщава за страничен ефект от имунизацията, който да засяга половата система на децата. Следователно твърдението, че РНК ваксините увреждат половата система на малките деца е НЕВЯРНО. Както е НЕВЯРНО, че доц. Мангъров е казал, че РНК удря половите органи на децата.

Данните досега показват, че ваксинацията предлага добра защита срещу Covid-19 при децата. Въпреки че Covid-19 при децата често е по-лек, отколкото при възрастните, има сериозни доказателства в подкрепа на ваксинирането на деца.

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има ли инвазия на медузи по българското Черноморие?

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 01.07.24 в 06:00
Батмобилът от филма

Украинци парадират с Батмобил в Монако?

Споделена наскоро над 1800 пъти публикация с видео във Фейсбук твърди, че неизвестни украинци парадират в Монако с реплика на Батмобила от филма на Тим Бъртън "Батман" (1989 г.), в който супергероят е изигран от Майкъл Кийтън. "Украинските "служители" вече се чудят как да демонстрират богатството си. Батмобил в Монако, с украински..

публикувано на 24.06.24 в 06:00

Принтери или компютри са машините за гласуване?

Дискусията по въпроса принтери или компютри са машините за гласуване у нас се разгоря с пълна сила миналата година, когато имаше и парламентарни и местни избори, но коментари имаше и в месеците преди очакваните евроизбори на 9, които се оказаха вот 2 в 1 (виж тук , тук и тук ). В публикации, разпространени в социалните мрежи, се..

публикувано на 17.06.24 в 06:00

Япония не е искала разследване за "иРНК геноцид"

В споделена над 170 пъти публикация във Фейсбук се твърди, че "Япония призовава за криминално разследване на „иРНК геноцид“ от глобалисткия елит". "Най-старшият онколог в Япония призова за официално разследване на умишления масов геноцид на милиони хора чрез иРНК ваксини срещу COVID-19", се казва още в публикацията, която придружена от..

публикувано на 03.06.24 в 06:00
Мишел Обама

Впуска ли се Мишел Обама в надпреварата за президент на САЩ?

Мишел Обама, съпруга на експрезидента на САЩ Барак Обама, се включва в тазгодишната кандидатпрезидентска надпревара на мястото на Джо Байдън – това твърдение отдавна се появява в традиционни и социални медии в САЩ, Русия и други държави, а сравнително отскоро се прокрадва и в България (виж тук и тук ). Твърдение: Мишел..

публикувано на 27.05.24 в 06:00

Вярно ли е, че преди 1989 г. износът на едно ТКЗС за година е бил колкото днес на цяла България?

В различни публикации, споделени в социалните мрежи стотици пъти, се твърди, че преди 1989 г. само едно ТКЗС (Трудово кооперативно земеделско стопанство) у нас е изнасяло за година толкова плодове и зеленчуци, колкото сега е износът на цяла България. През последните години подобни твърдения периодично се споделят в социалните медии, като..

публикувано на 20.05.24 в 06:00

Не, Унгария не забранява еврото до 2078 г.

В споделена десетки пъти публикация в различни Фейсбук групи се твърди, че Унгария е забранила еврото до 2078 година. Не са дадени подробности в какъв смисъл и поради какви причини има такава забрана, няма и посочен източник на информацията.  Коментари под поста показват, че много потребители вярват на написаното и го подкрепят...

публикувано на 14.05.24 в 06:00

Геннoмодифициран червей или жива наночастица? Микроскопско видео всъщност показва зоопланктон

Нов страшен и неунищожим паразит са открили китайски генетици, според публикация в социалните мрежи. Авторът е качил във Фейсбук видео от ТикТок, на което от нещо като тръбичка изскачат две въртящи се сфери, подобни на зъбчати колела. "Какво прави това в нас?" – пита той. Според него съществото е генетично модифициран червей, който издава..

публикувано на 29.04.24 в 06:00
Туристи разглеждат пържени насекоми на щанд в Банкок, 18 октомври 2018 г.

Да, ядем насекоми от десетки години, вълненията са закъснели

След като в началото на миналата година Европейската комисия одобри пускането на пазара на два вида насекоми в храната -  "частично обезмаслен прах" от домашни щурци   и малък брашнен червей, вълна от дезинформация за насекомите в храните периодично се появява в традиционните и социалните медии. Това не са първите насекоми, разрешени за..

публикувано на 22.04.24 в 06:00

Казал ли е чешкият премиер, че еврото ще умори народа му от глад като в България?

Публикация с предполагаем цитат на чешкия премиер за приемането на еврото става все по-популярна във Facebook. "Чешкият премиер: Няма да приемаме  еврото, за да уморим народа си от глад. Не ни бъркайте с България".  Публикацията (виж скрийншота по-долу) е споделена близо 3000 пъти. Освен в тази Facebook публикация цитатът от..

публикувано на 15.04.24 в 06:00