Antoaneta Stefanova fitoi titullin e Turneut Ndërkombëtar të Shahut për femra

Ish kampionia botërore e shahut Antoaneta Stefanova fitoi titullin e Turneut Ndërkombëtar të Shahut për femra në qytetin kinet Shaosin. Gara u zhvillua sipas sistemit zviceran në nëntë raunde. 34 shahiste dhe ish..

Pas rezultatit baras skuadra CSKA vazhdon kualifikimet për Ligën Evropa

Ekipi CSKA Sofja u klasifikua për javën e dytë të eliminatoreve të turneut futbollistik Liga Evropa pas rezultatit të bardhë 0:0 në ndeshjen revansh me skuadrën malazeze Titograd. Bullgarët fituan ndeshjen e parë me..

Të rizbulosh Dobruxhën si një destinacion turistik

Krahina e Dobruxhës, e vendosur në Bullgarinë Veriore, është burimi më i madh i frymëzimit për njërin prej shkrimtarëve më të dashur bullgar - Jordan Jovkov. Shumë nga temat e tij zhvillohen pikërisht mes fushave..

“Sofja letrare”: Librat i gjejnë lexuesit e vet bile dhe në transportin urban

Nuk është e detyrueshme që të kesh shumë që të japësh. Këtë e dëshmon një djalë, i cili jeton në një qendër sociale dhe prej 4 vjetëve dhuron jo vetëm ushqim për trupin por dhe për shpirtin. Kiril Balldev i..