Диана Дамянова: Затворете очи, представете си най-лошото, умножете го по две – това ни чака в тази кампания

Пиар експерти: Избирателната активност няма да е висока

Ивет Добромирова: Договарянето за следващото управление вече е стартирало

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Кампанията стартира още с разглобката, каза пред БНР пиар експертът Диана Дамянова. В момента тя вижда две странности, едната от които е социологията, която дава резултати при една сравнително висока избирателна активност, каквато, според нея, няма да има. Отчаянието е тотално, подчерта тя.

Въпреки голямото предлагане на "предизборната сергия", няма покупателна способност, смята Дамянова.

Според нея ако избирателната активност падне, картината може да бъде напълно различна, а разликата между първия и втория ще бъде приблизително 1:2.

"Ниската избирателна активност работи в полза на партиите, които отдавна са вкоренени в българския политически живот – тези, които имат огромен твърд електорат. Става дума за мобилизиране не на периферия, а за мобилизиране на хора, които вече системно отказват да гласуват", коментира пиар експертът в предаването "Хоризонт за вас".

В този смисъл това, за което трябва да се борят всички, е да има висока избирателна активност, категорична бе тя и добави мнението си, че това може да стане само с позитивни послания, защото другото – още повече отблъсква избирателите. По думите ѝ много тежко ще бъдат наказани кампаниите, които се водят "против":

"Всички в момента искат да излъжат българския народ – да го излъжат във възможно най-печеливша за тях степен. Българският народ обаче вече е твърде много лъган и не вярвам да може да се излъже за това. В тази кампания ще спечели този, който всее оптимизъм, който даде емоция, който даде някаква надежда. Иначе отвращението ще доведе до отлюспване от големите към малките, ще се появят малки играчи, които според мен ще влязат при по-ниска избирателна активност, каквато очаквам, парламентът ще бъде по-сложен за конструиране на правителство и много по-прост за управление, ако въобще успеем да стигнем до там. На фона на всичко това ще тече една гнусна кампания зад кадър. В това българинът трябва да се ориентира и да гласува и той ще отиде за гъби в масовата си част".

Ивет Добромирова се съгласи, че кампанията е започнала много отдавна, а посланията са ясно насочени към твърдите ядра.  

"Много трудно ще бъде в тази кампания на всички политически формации да обяснят какво оттук нататък. Всички възможни сценарии бяха проиграни и те не завършиха добре за повечето участници в тях. Някои успяха да извлекат все пак максимално полза, но това са играчи на политическия терен не от вчера и не от днес".

Според нея много от формациите са изчерпали възможността да се пласират като нови и нямат основание да продължават да се продават като "Малка бях и не знаех какво се случва". За нея ще е интересно как ще се мобилизират разочарованите.

Добромирова също не очаква висока избирателна активност. Но напомни:

"Договарянето за следващото управление не се случва в дните след изборите, то вече е стартирало".

Тя отбеляза важността на предстоящите европейски избори. Те ще изправят Съюза пред нови предизвикателства, смята пиар експертът и добави: "Появяват се нови играчи на терен, които вече направиха заявка за това, че ЕС се преформатира, все повече се говори за ЕС на две скорости и все повече България отпада от дневния ред на водещите страни-членки. Това става защото нашите политици са забили нос в собственото си оцеляване във вътрешнополитически план".

Според нея това, което се случи за България с Шенген, е всъщност реалното задействане на плана за Европа на две скорости.

Ивет Добромирова подчерта, че именно това е темата, за която няма да се говори в тази кампания. Тя очаква кампанията да бъде принизена до нивото на политическия дебат: "Не виждам програми, не виждам заявки, не виждам работа, действия и реформи за това българите да живеят по-добре".

Дамянова се съгласи с мнението на Ивет Добромирова, но подчерта, че не бива да се допуска да се заглуши европейският вот.

"Затворете очи, представете си най-лошото, умножете го по две – това ни чака в тази кампания", прогнозира тя.  

Цялото интервю на Даниела Големинова с Диана Дамянова и Ивет Добромирова в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марчела Абрашева

Марчела Абрашева: Изборите са пълни с изненада

" Тези избори ще бъдат изненадващи, защото е много трудно да се предположи колко избиратели ще отидат да гласуват. Това прави прогнозните резултати доста несигурни. Каква ще е подредбата, с изключение на първия, не е ясно. Каквото ние направим на 9-и юни, това ще бъде резултатът . И това твърдение сега е по-вярно от всеки друг път. Това прави..

публикувано на 23.05.24 в 17:32

Проф. Даниела Бобева: Изчезна патосът за еврото и зеления преход

В предизборните програми има повече реализъм и по-малко амбиция , каза пред БНР финансистът проф. Даниела Бобева – икономически вицепремиер в правителството на Пламен Орешарски. "Големият проблем е, че никой не казва откъде ще дойдат тези пари за по-високите доходи, за по-социална, за по-демографска политика . Има огромен дефицит в това..

публикувано на 23.05.24 в 14:01
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Контролираният вот се наблюдава най-често в бедните и крайни квартали!

По време на местните избори през ноември м. г. избирателна секция във Варна, открита в здравно заведение, се е използвала неправомерно от хора, които не са пациенти или работещи там, заради възможността за дописване в списъците. Това съобщи за Радио Варна Стоил Цицелков, представител на Обединението за честни избори (ОЧИ).  Преди местния вот..

публикувано на 22.05.24 в 19:15
доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: След изборите вероятността за правителство е 50:50

" Тази поредица от записи, която вижда сега бял свят, ще се отрази негативно на ПП-ДБ, но не чак в такава степен . От една страна претръпнахме. От друга – няма кой знае какъв грандиозен скандал". Това коментира пред БНР доц. Иво Инджов – преподавател по журналистика, за изтеклите записи от  вътрешнопартийни разговори на политици от ПП ...

публикувано на 22.05.24 в 10:30
Ива Лазарова

Партиите харчат по-малко за политическа реклама в сравнение с предишни избори

Партиите харчат по-малко пари за медийна реклама за предстоящите избори в сравнение с предишни кампании, показват данни на Института за развитие на публичната среда. ИРПС традиционно следи по време на предизборна кампания 40 медии . В сравнение с кампанията 2 в 1 през ноември 2021 г. средствата, които формациите отделят за политическа..

публикувано на 22.05.24 в 09:00
Кольо Колев

Кольо Колев: Мачът не е свирен, в дните до изборите ще се реши разпределението на силите в 50-ото НС

Непрекъснато се правят опити да се внуши, че мачът е свирен и не е важно да се гласува, а не е така . Това каза пред БНР социологът от "Медиана" Кольо Колев, който коментира резултатите от последното проучване на общественото мнение, което агенцията публикува на 19-и май. "Медиана": ГЕРБ-СДС - 27,5%, "Възраждане" - 15,7%, ДПС - 14,2%, ПП-ДБ -..

публикувано на 20.05.24 в 16:49
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации..

публикувано на 19.05.24 в 10:11
Елена Дариева

Елена Дариева: Повратният момент ще бъде в края на кампанията. Очакват се размествания

След провала на ротацията кампанията започна с пълна сила. Това каза пред БНР социологът от агенция "Насока" Елена Дариева. "Още в дните преди празниците бяхме свидетели на своеобразен тест на реакциите – скачахме от скандал в скандал и често политическите сюжети се преплитаха с криминални. Такова преплитане е изключително заблуждаващо –..

публикувано на 17.05.24 в 08:22

Какво искат негласуващите?

"Ние проучваме системно, по време на всички избори, психологическите профили, начина на живот, емоционалното състояние, психично-здравния статус на хората, които не гласуват. Последното голямо изследване беше 2023 г ., след поредните избори за парламент. Тогава обхванахме 1836 икономически активни българи , без пенсионери, студенти и..

публикувано на 16.05.24 в 08:45