Тази година се навършват 100 години от рождението на пианистката Мара Петкова - една от ценните личности за музикалната ни култура. Много музиканти свързват своя творчески път с нейното име – като ученици от клас й в Консерваторията / сега Национална музикална академия Панчо Владигеров/, където Мара Петкова е дългогодишен преподавател по пиано и професор по същата дисциплна. Сред тях са Антони Дончев, Филип Павлов, Роксана Богданова, Савка Шопова Маркова, Марио Ангелов.Освен педагогическата си дейност Мара Петкова извършва огромна редакторска работа на клавирни издания.Пианистката изнася първия си самостоятелен концерт едва на 11 годишна възраст. Дипломира се в Държавната музикална Академия в София в класа на професор Панка Пелешек, а след това специализира в Берлинската консерватория при Клаудио Арау, който отбелязва “Изумява ме феноменалната техника и музикалност на Мара Петкова“.
Мара Петкова концертира у нас и в чужбина. В широкоспектърния й репертоар присъства и българска музика –като класиците ни Веселин Стоянов и Панчо Владигеров. Интересен факт е , че Панчо Владигеров подарява копие от манускрипта на Третия си клавирен концерт именно на пианистката Мара Петкова.
25 юни 2016 11.00
1 студио на БНР
Марио Ангелов – пиано
записи на Мара Петкова от Фонда на БНР
Вход с покани
Програма:
I Морис Равел – Алборада дел грациозо
Марио Ангелов
II Волфганг Амадеус Моцарт – Соната KV.309 C - Dur
Мара Петкова
Запис от фонда на БНР
III Ференц Лист –Вариации по мотива от Йохан Себастиан Бах
„ Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen”
Марио Ангелов
IV Феликс Менделсон Бартолди – Сериозни вариации опус 54
Мара Петкова
Запис от фонда на БНР
V Дмитрий Шостакович – Прелюд и фуга №24 d – moll
Марио Ангелов
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца-инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
„Коледа, Коледа...“ е празничен концерт, с който Биг бендът на БНР и диригентът Антони Дончев ще зарадват своите почитатели преди най- светлите празници. Малките и талантливи певци от ВГ „Радиодеца“ и диригентът Илина Тодорова са подготвили свои изненади - любими коледни песни: „Вятърът снежинки гони“ по музика на Христо Недялков, „Must Be..
На 20 декември от 19 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР ще зарадва предколедно почитателите на музиката на Джордж Гершуин с концертно изпълнение на всеизвестната му опера „Порги и Бес“ . Една от най-интересните глави в историята на музиката е свързана с името на прочутия американски композитор и пианист Джордж Гершуин...
На 6 декември от 19 часа в зала „България“ за първи път на българска сцена ще се реализира един нетрадиционен концерт на Симфоничния оркестър на БНР с участието на Тина Осара, която ще рисува на сцената (live painting act), докато звучи музиката от балета „Ромео и Жулиета“ от Сергей Прокофиев . Сергей Прокофиев е гениален композитор и..
Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..