Солист на концерта ще бъде Василена Серафимова – маримба
На 13-и януари Симфоничният оркестър на БНР с диригент Росен Гергов ще представи две премиерни творби. Това са Увертюра Али Баба от Румен Бояджиев - син и Frozen in time за маримба и оркестър от Авнер Дорман. Програмата ще завърши със Симфония № 5 на Лудвиг Ван Бетовен.
Произведението, Frozen in time за маримба и оркестър е написано от израелския композитор Авнер Дорман. То ще прозвучи за първи път в България, изпълнено от младата перкусионистка Василена Серафимова. Талантливият композитор Румен Бояджиев-син, ще направи своята световна премиера на увертюрата си Али Баба, част от работата му към едноименната детска оперета.
Василена Серафимова е една от младите български изпълнителки, която се изявява в България и в Европа като концертиращ музикант, както и първaта българскa перкусионистка, която завършва Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж. Още в детска възраст тя става носителка на награди от престижни международни конкурси в България, а по-късно в Австрия, Франция и Германия. През 2006 е сред финалистите на Международния конкурс за маримба в Линц (Австрия). Тя е удостоенас награди от престижните международни конкурси Marimba Оne, Norsk and Classic Concert Group, Международния конкурс за маримба в Париж и награда от СПЕДИДАМ за най-добър чуждестранен студент във Франция. През септември 2007 Василена печели Втора награда на Международния конкурс ARD в Мюнхен (Германия), а година по-късно е с Първа награда от Петия световен конкурс за маримба в Щутгарт (Германия). Нейните музикални идеи, чувствителност и силно сценично присъствие впечатляват журито на Международния есенен конкурс за млади интерпретатори, което ѝ присъжда Голямата награда както и два специални приза – наградата Пиер Салви на Община Вал д’Оаз и наградата Жан Пол Ню за най-добро изпълнение на съвременна творба. Дебютният ѝ компактдиск излиза през 2012 в Париж от Integral Classic.
Увертюрата към детската оперета Али Баба е най-новото концертно произведение на Румен Бояджиев-син. Издържана в оркестровия дух на холивудската „Златна ера“ от 40-те и 50-те години на XX век.Tя представлява своеобразен увод към така популярната детска приказка, която композиторът обещава,че скоро ще се превърне в завършено музикално-сценично произведение. След успехът на първата оперета от този цикъл – Малката Кибритопродавачка, Али Баба е продължението на замисляния от автора триптих, съдържащ три от най-популярните приказки в световната литература – Малката Кибритопродавачка, Ледената Кралица по Ханс Кристиан Андерсен и Али Баба по Приказки от 1001 нощ. За своите идеи композиторът споделя:„Целта на този цикъл е да възвърне интереса към жанрана оперетата в класическия ѝ смисъл, представяйки на детската аудитория произведения, написани на базата на класическата вокално-оркестрова форма. Триптихът цели да възпита у децата вкус и сетива за музикално-сценичните изкуства като цяло, нещо, от което те определено имат нужда в съвременното общество.“ – казва Румен Бояджиев-син.
Диригентът Росен Гергов успява умело да съчетава класиката и съвременността в концертите на Симфоничния оркестър на БНР. Разнообразието и новаторството в програмата на сезон 2016/2017 се дължи на неговия опит като млад диригент на световната сцена, ръководейки редица от големите европейски оркестри. Носител е и на множество престижни награди, а през 2008 година неговият компактдиск със Симфоничния оркестър на Norrlands Operaе номиниран за награда „Грами“ в категорията „Classical Contemporary Composition“.
Симфония № 5 на Лудвиг Ван Бетовен, една от най-изпълняваните и любими симфонии, ще прозвучи за финал на концерта на 13 януари, петък, 19:30 часа в зала „България“.
Билети на касата на “Кантус Фирмус” в зала “България“, Рекламно-информационния център на БНР (бул. “Драган Цанков”4) и в мрежата на ticketsbg.com
Заповядайте на втория концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на БНР с гост-диригент Константин Добройков . Програмата ще започне с Токата от Димитър Ненов (оркестрация Лазар Николов). Можем в началото да направим своеобразен мост между откриващата и финалната творба с думите на..
На 5 февруари от 19 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта „ Петолиния и вдъхновения“ – проект на композитора Костадин Генчев , който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Вдъхновен от идеята за диалог между двете традиции, Генчев създава музикална тъкан, в която контрастни, но естествено..
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца-инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
„Коледа, Коледа...“ е празничен концерт, с който Биг бендът на БНР и диригентът Антони Дончев ще зарадват своите почитатели преди най- светлите празници. Малките и талантливи певци от ВГ „Радиодеца“ и диригентът Илина Тодорова са подготвили свои изненади - любими коледни песни: „Вятърът снежинки гони“ по музика на Христо Недялков, „Must Be..
На 20 декември от 19 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР ще зарадва предколедно почитателите на музиката на Джордж Гершуин с концертно изпълнение на всеизвестната му опера „Порги и Бес“ . Една от най-интересните глави в историята на музиката е свързана с името на прочутия американски композитор и пианист Джордж Гершуин...
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..