Солист ще бъде проф. Милена Моллова
Пианистът и музикален педагог проф. Милена Моллова ще бъде солист на втория концерт за месец март на Симфоничния оркестър на БНР, който ще се състои на 24 март (петък) в зала “България” от 19:30 ч. с диригент – Леополд Хагер. Програмата на концерта включва произведенията: Концерт за пиано и оркестър № 5 “Императорски” от Лудвиг ван Бетовен и Симфония № 3 от Антон Брукнер.
Проф. Милена Моллова е дългогодишен ръководител на департамент „Музика“ в Нов български университет и негов Почетен професор. Дългогодишен професор в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, а понастоящем е и Председател на Училищното настоятелство на Национално музикално училище „Любомир Пипков“ – София.През 1958 става лауреат и носител на награда от първото издание на най-престижния световен музикален форум – Международният конкурс на името на Пьотр Илич Чайковски в Москва. Днес тя е и един от видните обществени деятели в областта на българската култура. Чрез изключителните си, безкомпромисно честни и ярки позиции, проф. Моллова се нарежда сред най-активните музикални дейци, участващи в дебата за развитието на съвременната култура, на музикално-образователните институции, на перспективите и на философията на съвременното музикално изкуство и образование в България.
Леополд Хагер е един от водещите диригенти с голям опит. До 1996 е музикален директор на RTL Symphony Orchestra Luxembourg. Дирижира водещи оркестри в Европа и САЩ, някои от които са: Виенската филхармония и Виенският симфоничен оркестър (Австрия), Кралският Концертгебау оркестър (Холандия), NDR Sinfonieorchester Hambourgи Мюнхенската филхармония (Германия), Оркестърът на Париж (Франция), Националният симфоничен оркестър на Вашингтон (САЩ) и Академията Санта Чечилия в Рим (Италия). През 2015 Леополд Хагер поема поста на главен гост-диригент на Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música (Португалия).Освен обширната му работа като диригент, Леополд Хагер е професор по оркестрово дирижиране в Университета за музика и сценични изкуства във Виена (Австрия) до 2004.Хагер придобива популярност и като новаторски застъпник на Моцартовите интерпретации, в частност за своите изпълнения на ранни сценични произведения катоLucio Silla, Apollo et Hyacinthus, Ascanio in Alba, La Betulia liberata.
Билети на касата на “Кантус Фирмус” в зала “България”, Рекламно-информационния център на БНР
(бул. „Драган Цанков” № 4), както и в мрежата на ticketsbg.com
*Вход свободен за ученици от музикалните училища, студенти от НМА „Панчо Владигеров“ и АМТИИ - Пловдив срещу показана ученическа или студентска карта!
На 20 февруари от 19:00 часа в Първо студио на БНР в София, Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов ще представи уникалния концерт „Приказки за малки и големи“ . Вдъхновяващият проект отваря врати за младите таланти в света на българския фолклор. На сцената на емблематичното студио те ще се срещнат със своите..
На 7 февруари от 19 часа в зала „България“ Радиосимфониците с диригент Константин Илиевски ще представят следващата си програма „Любов и драми“. Концертът ще започне с „Поема на екстаза“ от Александър Скрябин и традиционно с творба от български композитор „Нестинарско хоро“ от Марин Големинов . Симфоничната „Поема на..
Проектът „Биг бенд джаз академия“ е с почти 10-годишна история. Създаден е от диригента на Биг бенда на БНР Антони Дончев и продуцента Мая Райкова . Има мисията и сериозната отговорност да се подкрепят новите поколения автори, певци, инструменталисти. Идеята е в ежегодни концерти да се представя новата генерация в джаза. Вече няколко години..
Заповядайте на втория концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на БНР с гост-диригент Константин Добройков . Програмата ще започне с Токата от Димитър Ненов (оркестрация Лазар Николов). Можем в началото да направим своеобразен мост между откриващата и финалната творба с думите на..
На 5 февруари от 19 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта „ Петолиния и вдъхновения“ – проект на композитора Костадин Генчев , който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Вдъхновен от идеята за диалог между двете традиции, Генчев създава музикална тъкан, в която контрастни, но естествено..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..