Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирателната активност по региони

| обновено на 21.11.21 в 22:24
Снимка: Ани Петрова

Избирателната активност до 16 часа в София област е 28,55 11%, съобщи за "Хоризонт" Димитър Димитров, председател на 26 РИК. Две машини в Самоков са спрени и се е наложило гласуването да продължи с хартиени бюлетини. Подвижната Covid секция в Костинброд ще посети 17 адреса, съобщи нейният председател Станислав Рангелов.

В два от трите района на град София активността е по-ниска - 23,12% в 24-и избирателен район и 26,97% в 25-и, но в 23-и избирателен район активността към 16.00 часа е 30,03% - най-високата в цялата страна.

"Хората, които са в добро здраве, излизат отвън. Урната, е в колата, в багажника. Обяснява им се какво точно трябва да направят. Екипът се обръща, те сами си гласуват, пускат си бюлетината, подписват се, че са гласували и се прибират вкъщи. Прибира се урната в Общината, като свърши изборният ден, се отваря, преброяват се, попълват се протоколи, всичко, и се занася по стандартния начин в РИК. Гражданите нямат никакви затруднения, просто обясняваме, то е елементарно".

Малко под 31 процента е финалната избирателна активност от втория тур на президентските избори в Благоевградска област.

Най-активни са били гласоподавателите от община Банско – 47,8%, а най- ниско е активността в община Сатовча – 25,9 на сто.

Изборният ден приключи в 20,15 часа, а малко след това първите секционни комисии започнаха да предават изборните протоколи и книжа във фоайето на Драматичния театър „Никола Вапцаров“, където са  и екипите на „Информационно обслужване“.

В област Пазарджик има леко покачване на избирателната активност. Към 16 часа своя вот са упражнили малко над 21% от избирателите в областта.

Най-активното е гласуването в община Батак - 31,63%. В сравнение с миналата неделя гласуването в община Сърница е с 10% по-слабо.

Избирателната активност във Варненска област е била 24,5% към 16.00 часа. В три секционни комисии в региона заради технически проблеми с машините е преминато към гласуване с хартиени бюлетини, няма сигнали за нарушения.

25,68% е избирателната активност в област Стара Загора към 16.00 часа, което е с близо 2% по-ниска стойност от тази, която е била измерена по същото време преди седмица. Гласували са малко под 74 хил. души в областта. В процентно отношение най-високи са нивата на участие в община Опан – 42,75%, а най-ниски в Мъглиж, където до секциите са отишли едва 16,32%. В община Стара Загора своя глас към 16 ч. са подали 27,43% от всички избиратели.

Два сигнала за нарушения са получени в РИК - Стара Загора, но и двата са неоснователни. Няма регистрирани проблеми  с машините за гласуване след 11 часа днес, обяви Златина Йовчева, председател на Районната избирателна комисия. 

Изборният ден в Сливенска област приключи. Всички 302 секции приключиха работа в 20 часа, съобщиха от Районната избирателна комисия. Вече са приети и обработени първите протоколи на секционни избирателни комисии от община Сливен.

До последно избирателната активност в Основно училище „Братя Миладинови“, където гласуват жителите на квартал „Надежда“ остана ниска. 

Безпроблемно върви приемането на изборните материали в Районната избирателна комисия в зала „Васил Левски“ в Сливен. 

В област Сливен избирателната активност към 16 часа е била с два процента по-ниска от първия тур, съобщиха от Областна администрация. Тя е 20,7на сто. Най-активни са избирателите в община Сливен. До 16 часа на балотажа са гласували 23 945 души или 22,02 процента от избирателите по списък. В община Нова Загора активността е 21,53 на сто при гласували6 911 души. В община Твърдица – 17,00% при гласували 1991 души, а в община Котел - 14,07 процента при гласували 2659 души.

С почти 31 процента активност завърши изборният ден в Силистренска област, 7 на сто по-малко, отколкото са гласували на изборите на 14-ти ноември.
Най-висок дял имат общините Алфатар - 37,38 на сто, Силистра - 36,08 и Тутракан 34,49.
Първата секционна избирателна комисия пристигна в районната десет минути след края на изборния ден. Час по-късно вече имаше наплив от членове на изборни комисии, готови с протоколите и преброяването на контролните разписки.
До края на деня нямаше постъпили жалби от политическите формации. 

В област Велико Търново избирателната активност към 16 часа бе 26,4%. Три бяха блокиралите машини в областта, но в град Дебелец проблемът се оказа най-сериозен и след решение на Районната избирателна комисия се премина към гласуване с хартиена бюлетина, посочи председателят на РИК Николай Илиев: „Устройството за разпознаване на карти е блокирало, което е наложило преустановяване на машинното гласуване“.  

Имаше затруднения в работата на някои от секционните комисии, заради многото смени на изборните състави. Няколко комисии работят в непълен състав. Между двата тура Районната избирателна комисия смени 5% от членовете на секционните комисии и така общо смените в областта станаха 20,3 на сто.


Към 17 ч. избирателната активност в област Враца е 26,48 на сто, съобщиха от Районната избирателна комисия. За сравнение спрямо същия час на първия тур тя е с половин процент по-ниска. Няма нито един подаден сигнал за нарушения.

В началото на изборния ден се е наложило да бъдат сменени членове на комисии в 40 от общо 330 секции, но това не е попречило на гласуването. 

Слаба избирателна активност и проблем с машината само в една секция на Русенска област, отчитат от РИК. 

В 10 секционни комисии се е наложила замяна на членове, а един от членовете на комисия тази сутрин е получил съобщение от РЗИ, че е контактен на заразен с коронавирус и е трябвало да бъде заменен. Проблем с машините има само в секция в град Глоджево. С решение на ЦИК вотът е преминал изцяло с хартиени бюлетини. 

Миналата седмица това се случи в 38-а секция в Русе, но днес проблемът е отстранен. Активността в региона, към 11 ч., е 10%. Най-активни са избирателите в община Ценово, а най-пасивни – във Ветово. Няма подадени жалби и сигнали за нарушения.

Изборният ден в Кюстендилския регион е протекъл в спокойна обстановка и без нарушения на обществения ред, съобщават след края на гласуването от Областната дирекция на полицията. Предаването на изборните протоколи върви нормално при създаден добър ред, както беше и на първия тур.

В ОДМВР  не бяха  подадени сигнали, свързани с изборни нарушения . Сектор БДС – ОДМВР – Кюстендил и поделенията и в районните управления са издали 24 удостоверения на граждани на Кюстендилска област, за да могат да упражнят правото си на глас. В Районната избирателна комисия  е постъпил сигнал, за което е сезирана и ЦИК, че в секционната избирателна комисия, находяща се в ПГ по хранително вкусови и химически технологии - Дупница, не се спазват противоепидемичните мерки.

В Кюстендилския регион избирателната активност към 16 ч. е 23,23%. Най-висока избирателна активност отново регистрираха двете кюстендилски общини Трекляно и Невестино. Към 16 часа в Трекляно бяха гласували над 58%, а в Невестино близо 40 на сто. Избирателите в региона са малко под 130 000.

Спокоен е изборният ден и в секцията в Босилеград (Сърбия). До обед са гласували над 30 сънародници с двойно гражданство, каза директорът на Културно информационния център, където е секцията, Иван Николов.

Спокойно върви гласуването и в 7-те секции в Северна Македония, каза за Националното радио Милена Мирчева, председател на Секционната комисия в Посолството ни в Скопие.

В Хасковско, към 16 ч., избирателната активност е 25,92%.

В Бургаска област избирателната активност към 16 часа е 25,78%, съобщи ЦИК. Активността е по-ниска от първия тур, когато към същия час до урните са отишли 27,2% от избирателите. Най-висока остава активността в Община Несебър - 42,59%, следва Малко Търново - 32,75% и Царево -32,30%. Най-малко избиратели са дали вота си Община Сунгурларе -18,36%. Най-ниска избирателна активност е регистрирана в община Руен, където живеят предимно етнически турци. До 16.00 часа там са гласували 25,78% от хората. Заради проблеми с машините в 3 от секциите в областта се премина към гласуване с хартиени бюлетини.

При по-ниска избирателна активност в сравнение с миналата неделя преминават изборите. В Районната избирателна комисия е постъпила една жалба.

В нея се посочва, че членове на секционна комисия в руенското село Зайчар са говорили на турски език. Представител на Инициативен комитет ги е помолил да говорят на български език, но те не са се съобразили.  На място пристигнал кметът на селото, повикана е и полиция.

Жалбата не е сметната за основателна. 

28,96% са гласувалите до 16 часа в Смолянска област. Избирателната активност в планинската област е с около 2 на сто по-ниска от процента на гласувалите по същото време на първия тур. Най-висок е процентът на гласувалите в община Баните - 35,68 на сто. Най-малко са гласувалите в община Девин - 23,91%. В община Смолян пред урните са застанали 28,17 на сто от избирателите.

28 412 жители на област Перник са гласували на балотажа за президент и вицепрезидент.  Те са 13 605 по-малко от упражнилите вота си миналата неделя.

Избирателната активност в региона е 36,13 процента. Най-ниска е тя в община Перник – 35,18 процента, а най-висока в община Ковачевци, където до урните са отишли 63,05 на сто от избирателите. В РИК не са постъпвали писмени жалби за нарушения на изборния процес. Не са били констатирани и нарушения на обществения ред, произшествия или инциденти, съобщиха от полицията.

Към 20,20 часа започна предаването на протоколите и изборните книжа от секционните избирателни комисии. За да се предотвратят струпванията на много хора на едно място, са определени буферни зони, в които СИК-овете от шестте общини, изчакват реда си.

Кражба на портфейл, в който е бил и ключът от секцията, е забавило тази сутрин отварянето на една от изборните секции в 13-то училище в Перник. Това е наложило гласуването да започне със закъснение от около 30-40 минути, 
В област Монтана към 16.00 часа активността на балотажа е 24,77%.
В област Ловеч избирателната активност на балотажа на президентските избори към 16 часа е била 25,6% - по-ниска с около 1,5 процентни пункта сравнение с първия тур преди седмица. Към 11 часа са гласували 11,65% при 11% миналата  неделя.

Най-висока е в община Априлци -  32,41 процента, а най-ниска в община Летница - 18,57 на сто. В община Ловеч са гласували 27,72 на сто от имащите право на вот.

До този момент в региона няма сигнали и жалби за изборни нарушения. Всички устройства в секциите с машинно гласуване работят.

Вторият тур за избор на президент и вицепрезидент в област Добрич протича нормално, към този момент няма подадени сигнали или жалби до РИК. От Окръжната прокуратура в Добрич също информират, че не се работи по сигнали за нарушение на Изборния кодекс.

Избирателната активност в областта към 16.00 часа е 21,64%. 

Няма сигнали за нарушения на изборния процес в Шумен, избирателната активност е по-ниска от миналата неделя към 16.00 часа тя е 20,39%.

Час преди края на изборния ден пред секциите в Ямболска област нямаше избиратели. Активността в следобедните часове значително е намаляла, отчитат от Районната избирателна комисия.

Въпреки че в часовете преди обед беше отчетена по-висока избирателна активност, в сравнение с вота от миналата седмица, в следобедните часове тя бележи спад и към 16  часа е малко под 25, 4 процента. 

Най-висок процент избиратели са гласували в крайграничната община Болярово - над 50 процента, а най-нисък остана в община Стралджа – около 23, 5 процента. Като цяло изборният ден премина без нарушения. Нямаше и нито една повредена машина. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна