Присаждане на роговица на окото е темата в този епизод на подкаста на БНР- "В центъра на системата".
Окото като част от мозъка, но изнесен навън.
Зеницата - блендата на окото.
Какво още не знаем за човешкото око?
Можем ли да разпознаем болестта по очите на даден човек?
Слушайте епизода тук:
Гост по темата е:
👁 Доц. Андрей Андреев - отфалмолог и трансплантолог на роговици на окото
От разговора ще научите:
👁 Какво представлява човешкото око
👁 Защо все още не знаем всичко за окото
👁 Кои болестни състояния може да се разпознаят по очите на даден човек
👁 Какво представлява роговицата на окото
👁 Каква е функцията на зеницата на окото
👁 Има ли медикаменти, които вредят на очите
👁 Повлия ли Covid 19 на очното ни здраве
👁 Чрез коя част на окото виждаме цвета му
👁 Защо и кога се налага трансплантация на роговицата
👁 Видове трансплантации на роговицата на окото
👁 Защо има малък брой донори на роговица на окото
"Аз съм от 40 години в тази специалност, която е невероятна и мога да кажа, че в нея има всичко от медицината - от вътрешните болести до хирургията, знаете това опредeление за окото, че то е част от мозъка, изнесен навън, окото е една енигма, за която все още не знаем всичко, още Дарвин, когато е започнал да описва окото с неговите функции в "Произхода на видовете", с неговата възможност да вижда от черно до бяло, дори нюансите на цветовете, как фокусът на окото вижда от хоризонта до най-малките детайли, може би дори компютърът е по-просто устроен от нашите очи, тогава още Дарвин е казал, че трябва да си глупак, за да смяташ, че окото е плод не само на еволюцията, разказа за БНР водещият офталмолог доц. Андрей Андреев.
Доц. Андреев участва като лектор на 23-тата национална среща на фондация "Медии Общество Семейство Традиции" (МОСТ) на тема - "Географски неуравновесеното медицинско обслужване – проблеми и прогнози".
"Един неясен поглед, една суха роговица, едно помътняване на роговицата, петна по роговицата, говори, че тази роговица страда, говори или за наследствено заболяване, или за възпаление, така на пръв поглед имаш няколко идеи, които трябва да се проверят със специализирано изследване.
По структурата на ириса, когато той страда, може да се видят кръвоизливи, когато човек страда от хипертония, може да има и неправилни съдове, израснали, не на място, когато има диабет, например, така че много от болестите дават своето отражение върху окото, каза още офталмологът.
"Зеницата, която е блендата на окото, тя е тази диафрагма, която когато намалее светлината, тя се разширява, като по този начин се запазва количеството светлина, която е необходима, за да вижда окото.
И разширената, и тясната зеница могат да бъдат сигнал за неврологични заболявания, сигнал, че човекът приема някои медикаменти, субстанции, като атропинът, така че разширената зеница е важен сигнал за функцията на окото.
Зависимост от концентрацията, всеки медикамент може да повреди окото. Някои от медикаментите, които се приемат за аритмия, се наслагват върху роговицата, когато човек идва при нас за поставяне на очила и установяваме, че той има отлагания, се оказва, че приема медикаменти за аритмия. Дори някои специалисти изпращат своите пациенти при нас именно, за да поверим дали има такива наслагвания, разказа още доц. Андреев.
Той припомни, че първият лекар в света, който се заразява и умира от Covid 19 е офталмолог от Китай, тогава му забраняват първоначално да говори за това, но по-късно става герой, че е алармирал за заразата. Но връзка между очни болести и Covid 19 не се доказаха.
"Роговицата е онова кръгче пред окото с диаметър 11 млм. и дебелина около 550 микрона, през която преминава и се пречупва светлината, тя е част от диоптричния апарат. През роговицата протича 75 % от информацията.
През роговицата виждаме цветът на очите, тя е оптично празна, тя е идеално прозрачна, по-прозрачна от стъклото. Това, което виждаме като цвят на окото, това е цветът на ириса. Роговицата е часовниковото стъкло върху окото, през което ние виждаме циферблата.
А казват, че поетите виждат и душата..., сподели лекарят.
Доц. Андреев посочи, че когато има възпаления, травми, наследствени заболявания като дистрофиите роговицата намалява прозрачността си, болният започва да вижда все по-лошо и накрая ослепява. Когато не може да се провежда лечение, единственият изход е трансплантация на роговица.
Още през 70 - те години на миналия век се правят тези трансплантации, които тогава се наричат перфоративна кератополастика. Днес се осъществява ламеларна кератопластика, която отстранява само увреденият слой от роговицата, окото не се отваря, то остава цяло, така че днес е променена цялата парадигма, целият алгоритъм и протокол на терапия и на хирургична дейност, което води до бързо възстановяване на пациента, той може да отиде на работа след месец. Докато при стария метод има дълъг следоперативен период от една година.
Чакащите в клиника при доц. Андреев за трансплантация на роговица са 40 души, а има листа на чакащи, защото няма донори.
"А няма донори, защото нямаме добра организация и добър протокол за това, при условие, че у нас има 4 - 5 тъканни банки, затова се налага да вземаме тъканен материал от чужбина. 150 души годишно се трансплантират с роговица у нас, но колко се нуждаят, няма статистика, но са много според мен.
Доц. Андреев смята още, медицината се развива много бързо, но тя трябва да остане и изкуство, и психология, и връзка на лекаря с пациента.
Неравнопоставеността на пациентите у нас по отношение на достъпа до здравеопазване, е заради начина, по който се разви системата. Лекарят трябва да диагностицира и лекува всеки пациент, който потърси помощ, а неравнопоставеността идва след това, защото системата не работи добре за пациента, но и за лекаря.
Аз не искам да имам отношения с НЗОК, тя трябва да е за пациента, той да може да я контролира, обобщи доц. Андреев.
Доц. Андрей Андреев е един от водещите офталмолози в България с дългогодишен опит и множество международни признания. Завършва Висшия медицински институт в Плевен през 1980 г., след което развива кариерата си в областта на офталмологията. Специализира в Германия и заема ключови позиции, като става началник на очната клиника в Националната многопрофилна транспортна болница "Цар Борис III". Той е член на престижни организации като Американската академия по офталмология и Европейското дружество по катарактална и рефрактивна хирургия. Като управител на "Очна клиника Ден" в София, доц. Андреев активно работи върху иновациите в медицината и винаги поставя пациента на първо място.
Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg
Всички епизоди на подкаста ще намерите:
Apple Podcasts през iTunes