„Изискванията за разстояние заради пандемията от Covid-19, вероятността от струпване на повече желаещи да гласуват, както и вечерния час в кралството ще са предизвикателство за вота на 4 април в двете държави", каза пред БНР посланикът ни в Белгия и Люксембург Пламен Бончев.
Той добави, че избирателните секции се подготвят съгласно указанията на Министерство на здравеопазването за провеждането на избори по време на пандемия.
„Но ние имаме неясноти - тези указания директно ли се прилагат и за секциите извън страната? Защото освен указанията на българското МЗ, във всяка страна има местни указания на компетентните власти.
Ако има противоречия между указанията на българските и местните власти, как ще бъдат преодолени тези противоречия? И кои мерки ще имат предимство – например в Люксембург изискването е за 2 метра отстояние, а в Българи – 1,5 метра. Логично е да приложим изискването за Люксембург. Но трябва да има правно указание за това, за да не излезе, че нарушаваме указанията на българските компетентни власти.
Тези въпроси сме ги поставили пред Централната избирателна комисия“, каза още в "Преди всички" по "Хоризонт" посланикът ни в Белгия и Люксембург.
Той подчерта, че струпването пред избирателните секции е основно предизвикателство.
„За Белгия сме получили изрично указание, че, ако има струпване на хора, може да се намеси и полиция.
За Люксембург е казано, че в никакъв случай не трябва да се допуска събиране на повече от 100 души пред избирателна секция.
Второ предизвикателство: вечерният час – за Белгия той е от 23 часа, за Брюксел – започва в 22 часа. А нашите избирателни секции трябва да са отворени до 20 часа. Тоест те ще имат в Брюксел по-малко от два часа, за да преброят бюлетините, да изпратят готовите протоколи в ЦИК и да получат от ЦИК потвърждение, че протоколът е приет", посочи още Бончев.
„В Белгия са разкрити допълнително 3 секции, а в Люксембург - една, в сравнение с изборите през 2017 година“, посочи още посланик Бончев .В Белгия са три секции в повече - в Хасел ще има за първи пък секция, в източната част на Фландрия, а в Гент и Антверпен ще има по две секции, там са най-големите български общности след Брюксел.
Във Фейсбук страницата ни всеки ден предоставяме актуална информация за гласуването. Представяме секциите, карта, възможност за паркиране и достъп до секциите, списъците за гласуване са също публикувани.
До 29 март ще са готови и Секционните избирателни комисии“, поясни още посланик Бончев.
Още по темата в звуковия файл.