Чуждестранни наблюдатели: Управляващите използваха държавни ресурси в кампанията

Снимка: архив

Използване на държавни ресурси от управляващата партия в предизборната кампания и ограничено медийно отразяване на всички кандидати - това са част от заключенията на международните наблюдатели от мисията на Организация за сигурност и сътрудничество в Европа.

Те отчитат трудностите, които пандемията създава за организиране на вота и подкрепят въвеждането на машинното гласуване, макар и да отбелязват провала му в определени изборни секции в страната. И казаха, че се надяват сигналите за контролиран или купен вот да бъдат надлежно разследвани и предупредиха за тревожни прояви по време на предизборната кампания.

Наблюдателите изразиха сериозно притеснение за медийната зависимост и автоцензурата и посочиха, че правителствените разходи непосредствено преди изборите са дали несправедливо преимущество на управляващата партия.

„Финансирането и разходите по време на предизборната кампания трябва да целят равнопоставеност. Това обаче бе компрометирано от правителствените разходи по време на кампания, които дадоха нечестно преимущество на управляващата партия“, каза Корийн Йонкер, ръководител на Ограничената мисия за наблюдение на изборите от Службата за демократични институции и права на човека:

Артур Герасимов, специален координатор и лидер на краткосрочната мисия за изборите, допълни:

„Кампанията в голяма степен се фокусираше върху личности вместо върху платформи и се отличаваше с разочарованието на хората. Техническите аспекти на кампанията бяха управлявани правилно с изключение на предизвикателствата, поставени от пандемията от Covid-19“.

Казуси с изборното законодателство също безпокоят наблюдателите

„Жалбите по време на кампанията можеха да бъдат отправяни единствено от тези, които са пряко засегнати. Заради това много жалби не бяха разгледани. Като добавка към това наблюдение, в случаите на политически чувствителни казуси, свързани с неправилната употреба на публични средства, Централната избирателна комисия нямаше мнозинство от 2/3, за да вземе решение“, каза Йонкер.

Концентрацията на медийна собственост и политическият натиск оказват влияние върху отразяването на кампанията, в която е липсвали аналитичност, а платените форми са представяни като новинарски информационен жанр, отбелязват международните наблюдатели

„Медийната собственост в България е силно концентрирана. То е обект на политическо влияние, което има негативен ефект върху разнообразието в съдържанието, подбирано от редакторския екип. Освен това ние открихме, че по време на кампанията отсъства аналитично и коментарно съдържание. Като към това добавим факта, че платените политически форми често бяха представени като новини, избирателите бяха силно затруднение да бъдат добре информирани за политиките, които да подкрепят с вота си“, каза Артур Герасимов.

Тревожни остават също посланията срещу ромското население и срещу определени групи, където може да се отчете дискриминация на сексуална основа, казват още наблюдателите. И още нещо – сериозно са впечатление от много по-сериозното присъствие на мъже в кандидат – депутатските листи.

Това са предварителните заключения мисията. Те ще бъдат окончателно оформени в доклад, който ще излезе по-късно през годината, а надеждата е заключенията в него да бъдат взети под внимание при президентските избори и всеки друг последващ вот, подчертаха наблюдателите с бележката, че редица от настоящите заключения не са извеждани за първи път по време на избори у нас.

Репортаж по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавен вестник публикува резултата от изборите за 45-ото Народно събрание

Решенията на Централната избирателна комисия (ЦИК), с които обяви резултатите от гласуването и разпределението на мандатите в 45-ото Народно събрание и имената на избраните депутати, са публикувани в днешния 30 брой на Държавен вестник. Именно с обнародването на тези решения президентът Румен Радев обвърза издаването на указ за свикване на..

публикувано на 13.04.21 в 11:09
Христо Иванов

Христо Иванов влиза като депутат от 25 МИР - София

Христо Иванов, водач на листата на "Демократична България" за Пловдив-град е избрал да бъде депутат в новото Народно събрание от 25 МИР София, съобщиха от коалицията. Така двата мандата в Пловдив за обединението са съответно за издателя Манол Пейков и бившия директор на пловдивската математическа гимназия Ивайло Старибратов. По- рано днес стана..

публикувано на 09.04.21 в 16:14
Новата пленарна зала в бившия Партиен дом

Проф. Красимир Калинов: Разпределението на мандатите на национално ниво е честно и ясно

" Методът на най-големия остатък, т.нар. Хеър-Ниймайер, изобщо не е виновен за диспропорциите, защото те възникват още в самото начало, когато се определят и се фиксират мандатите по райони ". Това коментира пред БНР математикът проф. Красимир Калинов, бивш член на ЦИК. Той обясни, че това е така, защото мандатите се определят на базата на..

публикувано на 09.04.21 в 16:12

Как Стефан Апостолов от Симитли спечели 9507 преференциални гласа

Как се стигна до впечатляващите   преференции, които събраха  четирима  от кандидат-депутатите на ГЕРБ в Благоевград, а единият от тях успя да измести дори водача на листата - транспортният министър Росен Желязков? Какво е обяснението на  абсолютния рекорд от 9507 преференциални гласа за Стефан Апостолов от Симитли, градът, гласувал почти 100 процента..

публикувано на 09.04.21 в 16:10
Теодор Славев

Теодор Славев: Слави Трифонов най-вероятно ще върне мандата още в деня на връчването му

„Това,  което предизвиква вниманието, е мълчанието на партията на Слави Трифонов , защото от „Има такъв народ“ зависи дали ще има предсрочни избори, или ще се състави някаква дори и временна формация“, коментира ситуацията след изборите на 4 април политологът Теодор Славев в „Преди всички“. При условие, че никой не иска да подкрепи..

публикувано на 09.04.21 в 14:23
Александър Андреев

ЦИК обяви окончателното разпределение на мандатите

След полунощ Централната избирателна комисия прие с решение разпределението на мандатите между шестте политически формации, които влизат в следващото народно събрание. ГЕРБ-СДС получава 75 мандата, "Има такъв народ" - 51, БСП - 43, ДПС - 30, "Демократична България" - 27, "Изправи се! Мутри вън!" - 14. С друго решение ЦИК прие и..

публикувано на 09.04.21 в 13:37

Сметната палата чака отчетите на участниците в изборите до 20 май

До 20 май участниците в изборите трябва да представят отчетите си за предизборната кампания в Сметната палата, припомнят от ведомството. Всички дарители, които са дали повече от 1000 лева, ще бъдат проверени за съответствие на доходите. Към отчета трябва да се приложат декларациите за произход на дарените средства, както и на..

публикувано на 07.04.21 в 12:49

Всички РИК предадоха изборните си книжа

Всички районни избирателни комисии предадоха изборните си книжа в Централната избирателна комисия. Преди минути и последната от комисиите - тази в Стара Загора, донесе документацията си. От снощи в ЦИК върви интензивно повторното въвеждане на протоколите от изборите за 45-о Народно събрание. Теодора Крумова, председател на Районната избирателна..

обновено на 07.04.21 в 12:12

Хасковското село Зорница - първенец по машинно гласуване

Хасковското село Зорница се оказа първенец по машинно гласуване.  Всички 174 жители на село Зорница, които са регистрирани в списъците, са гласували машинно. От тях 168 са избрали ДПС. Председателят на секцията Бейхан Есат не вижда нищо притеснително в това, че в урната няма нито една книжна бюлетина. „Отначало пое така. Някои пробваха,..

публикувано на 07.04.21 в 10:39
В 45-то Народно събрание влизат шест партии

При 100% въведени протоколи: 6 партии влизат в НС

В 45-ото Народно събрание влизат шест партии. Това сочат прогнозните данни на фирмата "Информационно обслужване" след вота в неделя на база 100% обработени протоколи на Секционните избирателни комисии в Районните избирателни комисии към 14.30 часа днес. ГЕРБ/СДС - 26,18% "Има такъв народ" - 17,66% БСП за България – 15,01% ДПС -..

обновено на 06.04.21 в 18:56