Над 90 000 души са гласувалите в Турция, сочат последните данни.
27 713 души са гласували в Истанбул до 21 ч, броят им за Бурса е 27 860 души. За сравнение на вота през юли в цяла Турция своя глас дадоха около 28 000 изселници с български паспорти.
През целия ден имаше опашки пред всички секции.
В Истанбул всички секции в приключиха изборния ден един час по-късно.
Инфарктно дълга нощ се очертава и за членовете на секционни комисии, които според последните правила трябва да броят и 100% от разписките в машините.
Притесненията им бяха свързани с това дали не са смесени разписките за президентския с парламентарния вот и приемането на изборните протоколи от Централната избирателна комисия.
Намеса на членовете на Секционните избирателни комисии при вота с машини, дълги опашки и посещения на представители на властта и на политическите партии в Турция – така протичаше вотът в югоизточната ни съседка, където има открити 126 секции. Гласува се с 96 машини – по две в секция.
Цял ден не секваше притокът от хора, които желаеха да подадат своя глас в секциите в Турция.
Избирателната активност на вота две в едно в Турция не може да се сравнява с предишните избори през април и през юли. Ефрем Камберов от Сдружението на балканските турци в истанбулския квартал „Авджълар“ заяви:
„От 7:00 почнахме и досега – наплив, народ, народ. Може би до 9:00 ще продължи, до последната минута“.
Опашките се делят на две – една за попълване на декларации – там се вземат личните карти и после поименно се вика всеки, за да влезе в училището в "Авджълар" и да даде своя вот.
Някои хора чакаха над 3 часа, за да стигнат до урната:
„Засега около 2 часа, но сме готови да чакаме още 2 часа, днешния ден сме го отделили за гласуване“, каза пред БНР гласоподавателка.
В Бурса, където има 35 секции, опашките също са дълги, разказва д-р Юксел Йозкан, който е депутат в турския Меджлис.
На въпрос каква е прогнозата му за избирателната активност той отговори: „В Бурса мисля, че над 40 ще е, около 50%, така изглежда".
Членове на секционни комисии масово не спазваха указанията да стоят на 2 метра от машината, на моменти дори те работеха с машината вместо избирателите. На място дойдоха представители на управляващата Партия на справедливостта и развитието, на опозиционната Републиканска народна партия и на Партията на бъдещето на бившия премиер Ахмет Давутоглу.
Вътре в секциите в "Авджълар" членове на СИК не спазваха разстояние от 2 метра от машината и дори избираха опциите от екрана не само за по-възрастните избиратели, но и за най-младите, които не говорят български.
През целия ден микробуси превозваха турци с български паспорти към други секции в Истанбул, където няма толкова дълги опашки.
По обяд гласуването заприлича на политически митинг – на посещение в „Авджълар“ дойдоха кметът на квартала Туран Ханчерли, представител на областната управа от управляващата Партия на справедливостта и развитието, както и представители на опозиционната Републиканска народна партия и Партията на бъдещето на бившия премиер Ахмед Давутоглу.
През целия ден бяха и хора от общината в Авджълар. Али Реза Деирменджи, заместник-кмет на квартала, каза:
„Малко се изморихме, но трябва да има един, който да спечели и да направи правителство. Колкото и да се уморяваме, ще продължим да работим, стига да се реши политическата криза в България“.
За първи път български избори бяха отразявани и от турски национални медии.
Още по темата в звуковия файл.