„Сердика е моят Рим“ или още нещо за софийските минерални извори

Какви послания от древността пренебрегват съвременните столичани и общинари и срещу какво е насочен поредният граждански протест?

БНР Новини
Баня „Овча купел“
Снимка: Антония Абрашева

Минерални извори, подобно на два пръстена, обграждат планината Витоша, в подножието на която е и все по-гъсто населената и разрастваща се столица София. В герба на града от древността до днес неизменно присъства символът на минералните извори, чийто състав и лечебни свойства в северната, южната, източната и западната част на Софийската котловина са разнообразни и лекуват различни заболявания. Изворите някак хармонично покриват дори територията на съвременната българска столица и според експерти са с голяма дълбочина и добро възпроизводство, което улеснява практическото им приложение.
В навечерието на Световния ден на водата започваме нашата звукова среща с любопитен исторически ракурс по темата, даден от проф. Илия Илиев от БАН.




Има ли отзвук от гражданското недоволство срещу проекти на Столична община, касаещи ползването на минералните извори, през Седмицата на водата, чиято кулминация е на 22 март – Световен ден на водата? Какви са исканията на Българската асоциация по водите и други неправителствени организации по отношение на проектите за реконструкция на рушащите се минерални бани и околните пространства в Овча купел и Горна баня? Необходимо ли е допитване до столичани за съдбата на тези и други обекти, свързани с минералното водно богатство на столицата?
Отговор на тези и други въпроси дава Антоанета Салфидж от „Термално-нормално“.
Темата е с продължение.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!