Μία από τις πιο πετυχημένες βρετανικές τηλεοπτικές σειρές "Παρακαλώ, παρακαλώ!" (Allo, Allo!) θα επιστρέψει για 22η φορά στον βουλγαρικό αέρα. Η αφορμή είναι η επίσκεψη των περισσότερων από τους ηθοποιούς της ταινίας στη Βουλγαρία στο πλαίσιο του Sofia Film Fest.
Η ιδέα για την επίσκεψη είναι της μεταφράστριας Ζλάτνα Κόστοβα. Η τηλεοπτική σειρά αποτελεί παρωδία των βρετανικών δραμάτων για τον πόλεμο. Η δράση εκτυλίσσεται σε μια γαλλική πολίχνη στην διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, αφού το έργο ποντάρει κυρίως στην γελοιοποίηση των εθνικών στερεοτύπων και στο αίσθημα χιούμορ, που βοηθά τους ήρωες να αντιμετωπίσουν την παράλογη πολεμική πραγματικότητα,
Η μεταφράστρια Ζλάτνα Κόστοβα χαρακτηρίζει την ουσία του βρετανικού χιούμορ έτσι: "Το βρετανικό χιούμορ είναι χιούμορ της μέσης γραμμής, εάν είναι "μαύρο" χιούμορ, ποτέ δεν γίνεται άκρως ζοφερό και αν είναι "λευκό", ποτέ δεν γίνεται τόσο λευκό, που να θυμίζει το κιτς".
Η αίθουσα του κινηματογράφου "Λουμιέρ" ήταν πολύ μικρή, για να χωρέσει όλους τους θαυμαστές της τηλεοπτικής σειράς, που είχαν έρθει, για να συναντηθούν με τους αγαπημένους τους ηθοποιούς.
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Οι μεταφραστές Γιαν Μάχεϊ (Τσεχία), η Ελβίρα Μπόρμαν (Γερμανία), η Χάνα Σάντμποργκ (Σουηδία), η Χάνα Καρπίνσκα (Πολωνία) και η Λίβια-Μαρία Νίστορ (Ρουμανία) θα διαμείνουν μέχρι τον Οκτώβριο στον Οίκο Λογοτεχνίας και Μετάφρασης στη Σόφια. Ο Οίκος είναι..
Την παραμονή της 1ης Ιουνίου, τα παιδιά της Σχολής Μπαλέτου «Μάσα Ιλίεβα» θα παρουσιάσουν την «Άριελ» - μια παράσταση εμπνευσμένη από την αγαπημένη ταινία κινούμενων σχεδίων «Η Μικρή Γοργόνα». Η παράσταση είναι στις 29 Μαΐου στις 19:00 στη μεγάλη..
Η έκθεση «Οι ανέκδοτες ιστορίες των Βουλγάρων» διοργανώνεται στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Αρχιτεκτονικής Τέχνης, Σχεδιασμού και Πολεοδομίας στην Αθήνα. Η εκδήλωση διοργανώνεται από το Πολιτιστικό Κέντρο «Ιβάν Σελιμίνσκι» και το Ελληνικό Κέντρο, σε συνεργασία..
Το Εθνικό Θέατρο «Ιβάν Βάζοβ» στην Σόφια θα χαρίσει σε 120 θεατές εισιτήρια για την φθινοπωρινή σαιζόν. Αφορμή είναι η επέτειος των 120 χρόνων από την..