Το Koka Mass Jazz είναι το καλλιτεχνικό ψευδώνυμο του Κωνσταντίν Κατσάρσκι – μουσικός, γνωστός με τη δουλειά του με τα βουλγαρικά γκρουπ Μπλούμπα Λου και Λέπρα Ντε Λουξ. Είναι συνθέτης, DJ, παίζει ντραμς και πιάνο. Το Koka Mass Jazz δίνει το όνομα στο νέο πρότζεκτ του Κωνσταντίν. Το ντεμπούτο άλμπουμ "Groovy Jam Shoes" θα κυκλοφορήσει επίσημα στις 31 Μαρτίου. Ένα από τα κομμάτια του, "Smile" επιλέχθηκε ως ένα από τα καλύτερα τραγούδια του 2014 του αγγλικού σταθμού CRS Radio.
Για την αρχή του Koka Mass Jazz ο Κωνσταντίν Κατσάρσκι λέει: "Το πρότζεκτ άρχισε το 2013, όταν έκανα τις πρώτες ηχογραφήσεις, αλλά η ιδέα είναι παλιά. Η acid jazz, η φανκ, και η σόουλ είναι μουσική που μου αρέσει από παιδί – με έχει πάντα εμπνεύσει να δουλεύω. Ο πατέρας μου ήταν ο πρώτος που με ώθησε στην κατεύθυνση αυτή. Μαζί ακούσαμε την εκπομπή για τζαζ της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας "Γύρω στα μεσάνυχτα". Όταν ήμουν 6 χρονών, άρχισα να παίζω πιάνο, αλλά μετά μου άρεσαν τα κρουστά και συνέχισα την εκπαίδευσή μου στην τάξη του Ντόμπρι Παλίεφ. Καθηγητής μου ήταν και ο Χρήστο Γιότσοφ (τζαζμαν, ντραμίστας και συνθέτης)".
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..