Η Βουλγάρα θα είναι «πρώτο βιολί» της ορχήστρας αυτής μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου 2017 μαζί με τις δεσμεύσεις της τον Μάιο και τον Ιούνιο φέτος και το επόμενο χρόνο. Η δουλειά τη ως «πρώτο βιολί» στη Βασιλική Όπερα της Μαδρίτης, θα συμπέσει με τον εορτασμό της 200ης επετείου του θεάτρου, που θα συνεχιστεί μέχρι το τέλος του 2018. Η νεαρή βιολίστρια έχει ήδη αξιοζήλευτη βιογραφία, που περιλαμβάνει τη συνεργασία της με ορχήστρες όπως τη Φιλαρμονική του Duisburg, την ορχήστρα έγχορδων της Λουκέρνης,την Ορχήστρα της Ραδιοφωνίας του Μονάχου, την Ορχήστρα της Βορειογερμανικής Ραδιοφωνίας - Ανόβερο, τη Γερμανική Φιλαρμονική Δωματίου της Βρέμης και άλλες. Ως ερμηνεύτρια μουσικής δωματίου έχει δώσει συναυλίες με διακεκριμένους μουσικούς. Το 2008 η Γκεργκάνα Γκέργκοβα ιδρύει το τρίο μουσικής δωματίου «Ιμάζ» μαζί με τον πιανίστα Παβλίν Νέσεφ και τον βιολοντσελίστα Τόμας Κάουφμαν. Από τότε το σύνολο δίνει πολλές συναυλίες σε διεθνείς σκηνές με μεγάλη επιτυχία. Μπορείτε να δείτε και να ακούσετε τον Μωρίς Ραβέλ - Τρίο για πιάνο, βιολί και βιολοντσέλο - Pantoum. Assez νif (2. movement) σε ερμηνεία του τρίο:
Το Plovdiv Jazz Summer– το θερινό πρόγραμμα ενός από τα μεγαλύτερα τζαζ φεστιβάλ στη χώρα - Plovdiv Jazz Fest, άρχισε στα μέσα Ιουλίου. Το φεστιβάλ συνεχίζεται με τρεις συναυλίες στο θερινό κινηματογράφο «Ορφέας» στο Πλόβντιβ και μια μεγάλη δωρεάν..
Από τις 3 ως τις 10 Αυγούστου στο Μπάνσκο λαμβάνει χώρα το 27 ο Μπάνσκο Τζαζ Φεστ. Συμμετέχουν 135 μουσικοί από 18 χώρες και θα έχει από τουλάχιστον 3 συναυλίες κάθε μέρα. Έχει και έκθεση για την ιστορία της τζαζ μουσικής στην Βουλγαρία και τζαζ..
Πρόγραμμα, γεμάτο εκδηλώσεις που ξεπερνούν το γνωστό μας στάνταρ, υπόσχονται οι διοργανωτές του φεστιβάλ RADAR , το οποίο διεξάγεται από τις 2 μέχρι τις 4 Αυγούστου στη Βάρνα. Η 11 η έκδοση του φεστιβάλ υπόσχεται να είναι σημείο τομής των..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..