Η Γκαλερί «Το Παλάτι» σημειώνει τα 160 χρόνια από τη γέννηση του ζωγράφου και ενός από τους ιδρυτές του Κρατικού Σχολείου Ζωγραφικής στη Βουλγαρία – Ιβαν Μάρκβιτσκα (1856-1938). Η έκθεση ετοιμάζεται πάνω από 4 μήνες και βασικός μέρος της είναι τα έργα του ζωγράφου.
Είναι βούλγαρος ζωγράφος τσέχικης καταγωγής. Είναι ζωγράφος, παιδαγωγός και κοινωνικός παράγοντας, σημαντική προσωπικότητα στη βουλγαρική καλλιτεχνική ζωή μετά την Απελευθέρωση. Ο Μάρκβιτσκα είναι ένας από τους δημιουργούς της νέας βουλγαρικής εικαστικής τέχνης. Πιο σημαντικά είναι τα καλλιτεχνικά του επιτεύγματα στον χώρο των λαϊκών εθίμων και εορτασμών, π.χ. ο γνωστός του πίνακας «Ρατσενίτσα». Πολλά από τα έργα του είναι εμβληματικά για την εποχή τους. Είναι συνιδρυτής της πρώτης ένωσης ζωγράφων και ανάμεσα στους οργανωτές των πρώτων εκθέσεων.
Στην έκθεση του Μάρκβιτσκα περιλαμβάνονται έργα και των ομοϊδεατών του. Ο συνολικός αριθμός των πινάκων είναι 112, ενώ των δημιουργών – 50, αφού μερικοί απ’ αυτούς παρουσιάζονται για πρώτη φορά στο κοινό. Λεπτομέρειες για την έκθεση μαθαίνουμε από την κριτικό τέχνης και καλλιτεχνική επιμελήτρια Μπίστρα Ράνγκελοβα:
«Η έκθεση είναι αφιερωμένη στα 160 χρόνια από τη γέννηση του Ιβάν Μάρκβιτσκα. Ταυτόχρονα είναι και προσπάθεια να παρουσιαστεί η κατάσταση, στην οποία εμφανίζεται ο Μάρκβιτσκα – οι ομοϊδεάτες του, οι άνθρώποι, με τους οποίους δουλεύει και αγωνίζεται για την επιβολή των καλλιτεχνικών απόψεών του και για την ίδρυση των πρώτων βουλγαρικών καλλιτεχνικών θεσμών. Είναι παραγωγικός και ενδιαφέρων δημιουργός, αλλά δεν ήταν μόνος. Μ’ αυτήν την έκθεση προσπαθούμε να δείξουμε το περιβάλλον του από ποικίλες δημιουργικές προσωπικότητες, που θέτουν τα θεμέλια της νέας βουλγαρικής ζωγραφικής.
Στην έκθεση παρουσιάζονται 50 ζωγράφοι, που δημιουργούν στα χρόνια μετά την Απελευθέρωση. Μερικά από τα ονόματα είναι άγνωστα για το ευρύ κοινό. Περίπου οι μισοί για πρώτη φορά παρουσιάζονται ή τα έργα τους επιδείχθηκαν σε εκθέσεις πριν 20 χρόνια και ξεχάστηκαν πια. Η ιδέα μας ήταν να παρουσιάσουμε ακριβώς τέτοια έργα και να βγάλουμε από τη λήθη ονόματα, στα οποία πρέπει να επιστρέψουμε, για να εκτιμήσουμε την πραγματική συμβολή και του Μάρκβιτσκα στην ιστορία της νέας βουλγαρικής τέχνης. Αυτή η καλλιτεχνική κληρονομιά πρέπει να διατηρηθεί, εκτιμηθεί και προβληθεί.»
Η έκθεση είναι υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και θα συνεχιστεί μέχρι τις 4 Σεπτεμβρίου
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Φωτογραφίες από την έκθεση: Λουίζα Λάζαροβα
Οι μεταφραστές Γιαν Μάχεϊ (Τσεχία), η Ελβίρα Μπόρμαν (Γερμανία), η Χάνα Σάντμποργκ (Σουηδία), η Χάνα Καρπίνσκα (Πολωνία) και η Λίβια-Μαρία Νίστορ (Ρουμανία) θα διαμείνουν μέχρι τον Οκτώβριο στον Οίκο Λογοτεχνίας και Μετάφρασης στη Σόφια. Ο Οίκος είναι..
Την παραμονή της 1ης Ιουνίου, τα παιδιά της Σχολής Μπαλέτου «Μάσα Ιλίεβα» θα παρουσιάσουν την «Άριελ» - μια παράσταση εμπνευσμένη από την αγαπημένη ταινία κινούμενων σχεδίων «Η Μικρή Γοργόνα». Η παράσταση είναι στις 29 Μαΐου στις 19:00 στη μεγάλη..
Η έκθεση «Οι ανέκδοτες ιστορίες των Βουλγάρων» διοργανώνεται στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Αρχιτεκτονικής Τέχνης, Σχεδιασμού και Πολεοδομίας στην Αθήνα. Η εκδήλωση διοργανώνεται από το Πολιτιστικό Κέντρο «Ιβάν Σελιμίνσκι» και το Ελληνικό Κέντρο, σε συνεργασία..
Στην Μπαγκερία της Σικελίας διεξάγεται η 10 η έκδοση του διεθνούς φεστιβάλ Animaphixs για κινούμενα σχέδια. Το βραβείο για συνολική προσφορά έλαβε ο..