«Ανά τα χρόνια μερικές φορές εμφανίζονται τέτοια σύνολα - εξηγεί η κα Κοντζαμάνοβα. Το πρώτο ονομαζόταν «Συναίσθημα». Τα κορίτσια που τραγουδούσαν σ΄ αυτό, εδώ και καιρό έχουν μετατραπεί σε υπέροχες κυρίες. Συμβαίνει συχνά - τα παιδιά μεγαλώνουν, αλλά δε θέλουν να απομακρυνθούν από μας. Σήμερα έχουμε επτά ομάδες. Για μεγαλύτερη διασκέδαση έχουν και ονόματα - τα μικρότερα είναι «Τα μωρά» , έχουμε και «Μικροί γλυκούληδες» και «Μεγάλοι γλυκούληδες», ενώ οι μεγαλύτεροι ονομάζονται «Οι βετεράνοι» και είναι 12 ετών».
«Σ’ αυτή τη λαμπρή γιορτή μαζί με το Γυμνάσιο «Άγιοι Κύριλλος και Μεθόδιος» στο Τσάριμπροντ κάναμε μια κοινή συναυλία. Ήταν πολύ χρήσιμο για τα παιδιά μας. Συναντηθήκαμε με τη βουλγαρική κοινότητα εκεί, και το κοινό ήταν κατενθουσιασμένο. Τα τελευταία χρόνια, μερικά σολίστ του συνόλου έλαβαν μέρος σε διάφορους διαγωνισμούς σε πολλές πόλεις της Βουλγαρίας. Στις μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες όλες οι πρώτες θέσεις είναι δικές μας. Μετά τα βραβεία, τα παιδιά λαμβάνουν προσκλήσεις για συμμετοχή σε εκδηλώσεις στο εξωτερικό. Για τα παιδιά είναι μια εμπειρία, μαθαίνουν να αγωνίζονται. Μεγαλύτερο νόημα έχει όμως η συμμετοχή στα φεστιβάλ. Η σκηνή των φεστιβάλ δίνει περισσότερη χαρά στα παιδιά και η ατμόσφαιρα είναι πιο ευνοϊκή για την ανάπτυξή τους.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Το πρότζεκτ «Αγάπη και τραγούδι» συναντά στη σκηνή γενιές αγαπημένων βουλγάρων ερμηνευτών, που δημιούργησαν επιτυχίες σε διαφορετικά μουσικά στιλ στην πορεία των χρονών. Η μελωδική ροκ εκπροσωπείται από το γκρουπ «Ντιάνα Εξπρές», που..
Μέχρι τις 12 Ιουλίου μουσική δωματίου θα ηχεί στις μεσαιωνικές εκκλησίες «Αρχάγγελοι Μιχαήλ και Γαβριήλ» και «Άγιος Γεώργιος» στο αρχιτεκτονικό παραδοσιακό συγκρότημα Αρμπανάσι, κοντά στο Βελίκο Τάρνοβο. Οι ναοί έχουν υπέροχη ακουστική και..
Ένα από τα πολυαναμενόμενα πολιτιστικά γεγονότα το καλοκαίρι στη Σόφια αρχίζει σήμερα. Για 13 ο έτος το φεστιβάλ A to JazZ θα μετατρέψει το Νότιο Πάρκο 2 σε μια μοιρασμένη, δημιουργική και φιλική προς το περιβάλλον πολιτιστική αστική σκηνή. Οι..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..