«Ανά τα χρόνια μερικές φορές εμφανίζονται τέτοια σύνολα - εξηγεί η κα Κοντζαμάνοβα. Το πρώτο ονομαζόταν «Συναίσθημα». Τα κορίτσια που τραγουδούσαν σ΄ αυτό, εδώ και καιρό έχουν μετατραπεί σε υπέροχες κυρίες. Συμβαίνει συχνά - τα παιδιά μεγαλώνουν, αλλά δε θέλουν να απομακρυνθούν από μας. Σήμερα έχουμε επτά ομάδες. Για μεγαλύτερη διασκέδαση έχουν και ονόματα - τα μικρότερα είναι «Τα μωρά» , έχουμε και «Μικροί γλυκούληδες» και «Μεγάλοι γλυκούληδες», ενώ οι μεγαλύτεροι ονομάζονται «Οι βετεράνοι» και είναι 12 ετών».
«Σ’ αυτή τη λαμπρή γιορτή μαζί με το Γυμνάσιο «Άγιοι Κύριλλος και Μεθόδιος» στο Τσάριμπροντ κάναμε μια κοινή συναυλία. Ήταν πολύ χρήσιμο για τα παιδιά μας. Συναντηθήκαμε με τη βουλγαρική κοινότητα εκεί, και το κοινό ήταν κατενθουσιασμένο. Τα τελευταία χρόνια, μερικά σολίστ του συνόλου έλαβαν μέρος σε διάφορους διαγωνισμούς σε πολλές πόλεις της Βουλγαρίας. Στις μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες όλες οι πρώτες θέσεις είναι δικές μας. Μετά τα βραβεία, τα παιδιά λαμβάνουν προσκλήσεις για συμμετοχή σε εκδηλώσεις στο εξωτερικό. Για τα παιδιά είναι μια εμπειρία, μαθαίνουν να αγωνίζονται. Μεγαλύτερο νόημα έχει όμως η συμμετοχή στα φεστιβάλ. Η σκηνή των φεστιβάλ δίνει περισσότερη χαρά στα παιδιά και η ατμόσφαιρα είναι πιο ευνοϊκή για την ανάπτυξή τους.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Ο Ορλίν Γκοράνοβ ξεκίνησε την καριέρα του πολύ πριν την μετάβαση αλλά κατάφερε να παραμείνει στο επίκεντρο της βουλγάρικης μουσικής και μετά. Έχει την ρομαντική βαθιά φωνή της σχολής του παρελθόντος αλλά καταφέρνει να κάνει πράγματα που ηχούν επίκαιρα..
Η παραθαλάσσια μας πόλη Βάρνα θα βυθιστεί στο πνεύμα της γαλλικής Γιορτής της Μουσικής στις 21 Ιουνίου. Η εκδήλωση, που διοργανώνεται από την Αλιάνζ Φρανσέζ Βάρνα, με τη χρηματική υποστήριξη του Δήμο Βάρνα, της Κρατικής Όπερας της Βάρνα και της..
Το τρίο Innerglow με το τραγούδι «Απελευθερωμένος» , ήταν μεταξύ των φιναλίστ στον 55ο Διαγωνισμό «Άνοιξη» της ΒΕΡ. Ο Τόντορ Κοβάτσεβ, ο Πέταρ Ζέλεβ και ο Ματέι Χριστόσκοβ τώρα προωθούν το κομμάτι τους, γιατί είναι πολύ κατάλληλο για το καλοκαίρι...
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..