«Ανά τα χρόνια μερικές φορές εμφανίζονται τέτοια σύνολα - εξηγεί η κα Κοντζαμάνοβα. Το πρώτο ονομαζόταν «Συναίσθημα». Τα κορίτσια που τραγουδούσαν σ΄ αυτό, εδώ και καιρό έχουν μετατραπεί σε υπέροχες κυρίες. Συμβαίνει συχνά - τα παιδιά μεγαλώνουν, αλλά δε θέλουν να απομακρυνθούν από μας. Σήμερα έχουμε επτά ομάδες. Για μεγαλύτερη διασκέδαση έχουν και ονόματα - τα μικρότερα είναι «Τα μωρά» , έχουμε και «Μικροί γλυκούληδες» και «Μεγάλοι γλυκούληδες», ενώ οι μεγαλύτεροι ονομάζονται «Οι βετεράνοι» και είναι 12 ετών».
«Σ’ αυτή τη λαμπρή γιορτή μαζί με το Γυμνάσιο «Άγιοι Κύριλλος και Μεθόδιος» στο Τσάριμπροντ κάναμε μια κοινή συναυλία. Ήταν πολύ χρήσιμο για τα παιδιά μας. Συναντηθήκαμε με τη βουλγαρική κοινότητα εκεί, και το κοινό ήταν κατενθουσιασμένο. Τα τελευταία χρόνια, μερικά σολίστ του συνόλου έλαβαν μέρος σε διάφορους διαγωνισμούς σε πολλές πόλεις της Βουλγαρίας. Στις μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες όλες οι πρώτες θέσεις είναι δικές μας. Μετά τα βραβεία, τα παιδιά λαμβάνουν προσκλήσεις για συμμετοχή σε εκδηλώσεις στο εξωτερικό. Για τα παιδιά είναι μια εμπειρία, μαθαίνουν να αγωνίζονται. Μεγαλύτερο νόημα έχει όμως η συμμετοχή στα φεστιβάλ. Η σκηνή των φεστιβάλ δίνει περισσότερη χαρά στα παιδιά και η ατμόσφαιρα είναι πιο ευνοϊκή για την ανάπτυξή τους.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..