Φέτος το φεστιβάλ σημείωσε μισό αιώνα από την ίδρυσή του. Η ιδέα ανήκει στη μεγάλη τραγουδίστρια όπερας Κάτια Ποπόβα /που γεννήθηκε στο Πλέβεν), και διοργανώνεται κάθε δύο χρόνια. Παρουσιάζει νέους ερμηνευτές με βραβεία από έγκυρους διεθνείς διαγωνισμούς. Η τριακοστή έκδοση του φεστιβάλ ξεκίνησε με την όπερα «Τόσκα» με τη συμμετοχή φιλοξενούμενων σολίστ, της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Πλέβεν, της Δημοτικής Χορωδίας «Γκένα Ντιμιτρόβα» - Πλέβεν, και του Παιδικού Φωνητικού Συνόλου «Αρλεκίνος» στον Πολιτιστικό Σύλλογο «Ομοφωνία». Η παράσταση ήταν αφιερωμένη στην 75η επέτειο από τη γέννηση της Γκένα Ντιμιτρόβα – άλλης παγκοσμίως γνωστής τραγουδίστριας που επίσης έχει σχέση με το Πλέβεν. Η παράσταση προκάλεσε μεγάλο ενδιαφέρον στους θαυμαστές της όπερας. Ας υπενθυμίσουμε ότι πριν από δύο χρόνια η όπερα της πόλης έκλεισε και η πολιτιστική κοινότητα συνεχίζει να καταβάλλει προσπάθειες για την αποκατάστασή της.
«Για πρώτη φορά είμαι στη Βουλγαρία», λέει ο Πιέρο Τζουλιάτσι. – «Είμαι πολύ συγκινημένος, γιατί αισθάνομαι σαν στο σπίτι μου - λόγω των ανθρώπων, του κλίματος και της κουζίνας σας. Νιώθω υπέροχα στη σκηνή και θα μπορούσα και πάλι να τραγουδήσω στην παράσταση. Ελπίζω να ξαναγυρίσω στη σκηνή του Πλέβεν, για να τραγουδήσω.»
Μεταξύ των νέων βραβευμένων – συμμετέχοντες στο φεστιβάλ ήταν και εκπρόσωποι της Ουκρανίας, της Κροατίας, της Ρωσίας. Μια από τις βραδιές ήταν αφιερωμένη στους βραβευμένους σε διεθνείς διαγωνισμούς, που γεννήθηκαν στο Πλέβεν. Έπαιξαν η Γιάνα Ζελενογκόρσκα - βιολί, ο Μαρτίν Παβλόφ - φλάουτο και άλλοι.
Ο Λιουμπομίρ Ντιάκοφσκι, διευθυντής της Φιλαρμονικής του Πλέβεν είναι ένας από τους διοργανωτές του φεστιβάλ και πιστεύει ότι πρέπει να ακολουθούνται οι καλές πρακτικές του παρελθόντος.
«Θέλουμε να διατηρήσουμε την παλιά παράδοση» – λέει ο ίδιος. – «Τότε γίνονταν παραστάσεις όπερας με βραβευμένους σε μεγάλους διεθνείς διαγωνισμούς. Πρέπει να αποκαταστήσουμε την υπαίθρια σκηνή της όπερας. Έχω μια ιδέα να κάνουμε και παράσταση μπαλέτου, επίσης με νέους βραβευμένους σε διαγωνισμούς. Χαίρομαι που στο πρόγραμμα του φεστιβάλ φέτος συμμετέχουν μουσικοί παγκοσμίου φήμης. Η βιολίστρια Λία Πετρόβα κέρδισε πρώτο βραβείο στον διαγωνισμό «Καρλ Νίλσεν» τον Απρίλιο φέτος, ενώ η Βικτόρια Βασιλένκο πριν λίγες μέρες έγινε πρώτη στον «Ζωρζ Ενέσκου».
Οι δύο νεαρές κυρίες έπαιξαν στην τελική συναυλία, με το σύνολο «Σολίστες της Σόφιας»
«Αυτή είναι μια ιδιαίτερα συναισθηματική έμφαση στην πολιτιστική ζωή του Πλέβεν με ιστορία 50 ετών. Ο φιλόδοξος στόχος μας είναι να αποκαταστήσουμε το υψηλό επίπεδο του φεστιβάλ, μια και στην πόλη μας γεννήθηκαν οι ταλαντούχοι τραγουδίστριες όπερας Κάτια Ποπόβα, Γκένα Ντιμιτρόβα, καθώς και το αστέρι της ελαφράς μουσικής Εμίλ Ντιμιτρόφ. Η πόλη μας έχει παραδόσεις στον πολιτιστικό τομέα.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Στα πρόθυρα του καλοκαιριού δύο αδελφοί – ο Γιαβορ και ο Βίκτωρ Γκεοργκίεβι, μας προσφέρουν το νεότερο τραγούδι τους που φέρει τον τίτλο «Καλοκαίρι». Το τραγούδι δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του νέου πρότζεκτ τους SinFin. Το περασμένο 2023 ο Γιάβορ..
Σε συντονισμό με τη βροχερή άνοιξη, ο Ερσίν Μουστάφοφμας λέει με το νέο του τραγούδι ότι «Δεν μπορεί να βρέχει για πάντα». Τον γνωρίζουμε ως φρόντμαν του συγκροτήματος JEREMY?, αλλά τώρα μας παρουσιάζει το πρώτο του σόλο τραγούδι. Ο ίδιος..
Η εθνική δημοσκόπηση της εκπομπής «Αλέγκρο Βιβάτσε» του προγράμματος «Χοριζόντ» της ΒΕΡ έδειξε ότι για τους ακροατές ο πιο κατάλληλος μουσικός να λάβει τον τίτλο «Μουσικός της Χρονιάς» για το 2023 είναι η τραγουδίστρια της όπερας, Σόνια Γιόντσεβα, η..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..