Έναν χρόνο μετά την προηγούμενη έκθεσή του στην γκαλερί «Νιουάνς» της Σόφιας, «Ο γέρος και οι τρεις θάλασσες» και 40 χρόνια μετά την πρώτη φορά, όταν βρίσκεται στην πόλη-όνειρο για κάθε ζωγράφο – το Παρίσι, ο Λιούμπεν Ζιντάροφ έχει εκ νέου δική του έκθεση στο ίδιο μέρος. Πιο συγκεκριμένα τα μέρη, έστω και τα ίδια, είναι δύο: το ένα είναι η ατομική του έκθεση στο Παρίσι, η οποία τελείωσε τον Ιανουάριο, και το δεύτερο – η επικείμενη του έκθεση στην γκαλερί «Νιουάνς».
Ένας ζωγράφος είναι απαραίτητο να είναι οδοιπόρος, στην πραγματικότητα της ύπαρξης ή στις πραγματικότητες της φαντασίας του. Ο Λιούμπεν Ζιντάροφ έχει πάντα κατορθώσει να βρίσκεται ταυτόχρονα στα δύο μέρη. Στα έργα του η άμεση αντίληψη καταγράφει όχι τόσο το όραμα της ακρίβειας, όσο η εικόνα του συναισθήματος από τη συνάντηση μ’ αυτήν. Ο καλλιτέχνης έχει πει επανειλημμένα ότι η πρώτη επαφή με το Παρίσι ξύπνησε τον ζωγράφο μέσα του, κρυμμένος στη σκιά του εικονογράφου. Αυτή η έκθεση είναι προσφορά στην πόλη της τέχνης και στον κόσμο, για τον οποίο η τέχνη έχει ακόμα σημασία. Πιστός στη συνηθισμένη του κλίση στα παιχνίδια με τα λόγια και τις εικόνες, εδώ ο Λιούμπεν Ζιντάροφ αστειεύεται εκ νέου με την τάχα αμετάβλητη πορεία του χρόνου: «η ανάποδη αρμονία» του παραμελημένου Παρίσι από πριν από τέσσερις δεκαετίες, ο νεαρός ζωγράφος, ο οποίος όρμησε προς τις καλλιτεχνικές ανακαλύψεις του, και ο σοφός δημιουργός, που συναντά απροσδόκητα τα νιάτα του στην εικόνα μιας συνηθισμένης πόλης, γνωστή και άγνωστη, παλιά και νέα, σαν την ίδια την τέχνη και την ανάγκη απ’ αυτήν.
Φωτογραφίες: Άνι Πετρόβα
Στην Μπαγκερία της Σικελίας διεξάγεται η 10 η έκδοση του διεθνούς φεστιβάλ Animaphixs για κινούμενα σχέδια. Το βραβείο για συνολική προσφορά έλαβε ο βούλγαρος δημιουργός Τεοντόρ Ούσεφ. Το φεστιβάλ εγκαινιάστηκε με κινηματογραφική συναυλία του..
Η λογοτεχνία ζωντανεύει στην υπαίθρια θεατρική σκηνή στο Πάρκο της Στρατιωτικής Ακαδημίας «Γκεόργκι Σ. Ρακόβσκι» μέχρι τις 27 Ιουλίου στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Sofia Mono. Φέτος το πρόγραμμα αποτελείται κυρίως από δραματοποιήσεις, βασισμένες σε..
Ο χώρος τέχνης, πολιτισμού και διαλόγου «Τοπλοτσεντράλα» στη Σόφια κλείνει την 5 η σεζόν του με επετειακή έκδοση του εμβληματικού φεστιβάλ Toplo Fest το Σαββατοκύριακο υπό το σύνθημα «Ψηλά στον αέρα». Χαρταετοί στον αέρα, δημιουργικά..
Στην Μπαγκερία της Σικελίας διεξάγεται η 10 η έκδοση του διεθνούς φεστιβάλ Animaphixs για κινούμενα σχέδια. Το βραβείο για συνολική προσφορά έλαβε ο..