Έναν χρόνο μετά την προηγούμενη έκθεσή του στην γκαλερί «Νιουάνς» της Σόφιας, «Ο γέρος και οι τρεις θάλασσες» και 40 χρόνια μετά την πρώτη φορά, όταν βρίσκεται στην πόλη-όνειρο για κάθε ζωγράφο – το Παρίσι, ο Λιούμπεν Ζιντάροφ έχει εκ νέου δική του έκθεση στο ίδιο μέρος. Πιο συγκεκριμένα τα μέρη, έστω και τα ίδια, είναι δύο: το ένα είναι η ατομική του έκθεση στο Παρίσι, η οποία τελείωσε τον Ιανουάριο, και το δεύτερο – η επικείμενη του έκθεση στην γκαλερί «Νιουάνς».
Ένας ζωγράφος είναι απαραίτητο να είναι οδοιπόρος, στην πραγματικότητα της ύπαρξης ή στις πραγματικότητες της φαντασίας του. Ο Λιούμπεν Ζιντάροφ έχει πάντα κατορθώσει να βρίσκεται ταυτόχρονα στα δύο μέρη. Στα έργα του η άμεση αντίληψη καταγράφει όχι τόσο το όραμα της ακρίβειας, όσο η εικόνα του συναισθήματος από τη συνάντηση μ’ αυτήν. Ο καλλιτέχνης έχει πει επανειλημμένα ότι η πρώτη επαφή με το Παρίσι ξύπνησε τον ζωγράφο μέσα του, κρυμμένος στη σκιά του εικονογράφου. Αυτή η έκθεση είναι προσφορά στην πόλη της τέχνης και στον κόσμο, για τον οποίο η τέχνη έχει ακόμα σημασία. Πιστός στη συνηθισμένη του κλίση στα παιχνίδια με τα λόγια και τις εικόνες, εδώ ο Λιούμπεν Ζιντάροφ αστειεύεται εκ νέου με την τάχα αμετάβλητη πορεία του χρόνου: «η ανάποδη αρμονία» του παραμελημένου Παρίσι από πριν από τέσσερις δεκαετίες, ο νεαρός ζωγράφος, ο οποίος όρμησε προς τις καλλιτεχνικές ανακαλύψεις του, και ο σοφός δημιουργός, που συναντά απροσδόκητα τα νιάτα του στην εικόνα μιας συνηθισμένης πόλης, γνωστή και άγνωστη, παλιά και νέα, σαν την ίδια την τέχνη και την ανάγκη απ’ αυτήν.
Φωτογραφίες: Άνι Πετρόβα
Η περιοδεύουσα έκθεση «Ίχνη από εξαφάνιση» παρουσιάζει κατασκευασμένα από οικολογικά υλικά εκμαγεία βημάτων απειλούμενων από εξαφάνιση ζώων στη Ροδόπη, που αναπαριστάνουν τα πραγματικά σχήματά τους και τους φυσικούς βιοτόπους τους, μετέδωσε το BTA...
Το ντοκιμαντέρ «Βάκλους» του σκηνοθέτη Νικολάι Βασίλεβ κέρδισε το βραβείο «Χρυσή Πυγολαμπίδα» από το Φεστιβάλ Κινηματογράφου «Remember the future», στις Κάννες, στην κατηγορία «Καλύτερη ταινία για κοινωνική δικαιοσύνη». Σκοπός αυτού του Φεστιβάλ είναι..
Η ταινία «Χωρίς άνεμο» (Windless) του Βούλγαρου σκηνοθέτη Πάβελ Βεσνάκοφ περιλαμβάνεται στην επιλογή του κινηματογραφικού φεστιβάλ στο Κάρλοβι Βάρι που ξεκινάει σήμερα. Η συμπαραγωγή της Βουλγαρίας και της Ιταλίας είναι μέρος του διαγωνιστικού..
Στην Μπαγκερία της Σικελίας διεξάγεται η 10 η έκδοση του διεθνούς φεστιβάλ Animaphixs για κινούμενα σχέδια. Το βραβείο για συνολική προσφορά έλαβε ο..