Έναν χρόνο μετά την προηγούμενη έκθεσή του στην γκαλερί «Νιουάνς» της Σόφιας, «Ο γέρος και οι τρεις θάλασσες» και 40 χρόνια μετά την πρώτη φορά, όταν βρίσκεται στην πόλη-όνειρο για κάθε ζωγράφο – το Παρίσι, ο Λιούμπεν Ζιντάροφ έχει εκ νέου δική του έκθεση στο ίδιο μέρος. Πιο συγκεκριμένα τα μέρη, έστω και τα ίδια, είναι δύο: το ένα είναι η ατομική του έκθεση στο Παρίσι, η οποία τελείωσε τον Ιανουάριο, και το δεύτερο – η επικείμενη του έκθεση στην γκαλερί «Νιουάνς».
Ένας ζωγράφος είναι απαραίτητο να είναι οδοιπόρος, στην πραγματικότητα της ύπαρξης ή στις πραγματικότητες της φαντασίας του. Ο Λιούμπεν Ζιντάροφ έχει πάντα κατορθώσει να βρίσκεται ταυτόχρονα στα δύο μέρη. Στα έργα του η άμεση αντίληψη καταγράφει όχι τόσο το όραμα της ακρίβειας, όσο η εικόνα του συναισθήματος από τη συνάντηση μ’ αυτήν. Ο καλλιτέχνης έχει πει επανειλημμένα ότι η πρώτη επαφή με το Παρίσι ξύπνησε τον ζωγράφο μέσα του, κρυμμένος στη σκιά του εικονογράφου. Αυτή η έκθεση είναι προσφορά στην πόλη της τέχνης και στον κόσμο, για τον οποίο η τέχνη έχει ακόμα σημασία. Πιστός στη συνηθισμένη του κλίση στα παιχνίδια με τα λόγια και τις εικόνες, εδώ ο Λιούμπεν Ζιντάροφ αστειεύεται εκ νέου με την τάχα αμετάβλητη πορεία του χρόνου: «η ανάποδη αρμονία» του παραμελημένου Παρίσι από πριν από τέσσερις δεκαετίες, ο νεαρός ζωγράφος, ο οποίος όρμησε προς τις καλλιτεχνικές ανακαλύψεις του, και ο σοφός δημιουργός, που συναντά απροσδόκητα τα νιάτα του στην εικόνα μιας συνηθισμένης πόλης, γνωστή και άγνωστη, παλιά και νέα, σαν την ίδια την τέχνη και την ανάγκη απ’ αυτήν.
Φωτογραφίες: Άνι Πετρόβα
Ο αρχαιολόγος, Νικολάι Οβτσάροβ και η συγγραφέας που λατρεύει τα ταξίδια, Σεβερίνα Μάρκοβα, αναχωρούν για εκστρατεία στην έρημο της Σαχάρας, στην επικράτεια της Αλγερίας. Οι δυό τους θα μελετήσουν τον μεγαλύτερο αρχαιολογικό χώρο με σπηλαιογραφίες..
Η 18η διοργάνωση του Φεστιβάλ Αρχαίας Κληρονομιάς «Αετός στον Δούναβη» θα πραγματοποιηθεί από τις 14 έως τις 16 Ιουνίου σε δύο μέρη στην περιοχή του Πλέβεν - την αποικία Ούλπια Έσκους κοντά στο χωριό Γκίγκεν και το ρωμαϊκό κάστρο Ad Putea κοντά στο..
Σήμερα, στην αίθουσα «Βουλγαρία», στην Σόφια, ο γιός του πολύτεκνου Τσάρλι Τσάπλιν, Γιουτζήν Τσάπλιν (Eugene Chaplin), παρουσιάζει μια παράσταση αφιερωμένη στην ζωή και το έργο του πατέρα του που είναι ο διάσημος κωμικός, Σαρλό. Στις 12 Ιουνίου την..
Στην Μπαγκερία της Σικελίας διεξάγεται η 10 η έκδοση του διεθνούς φεστιβάλ Animaphixs για κινούμενα σχέδια. Το βραβείο για συνολική προσφορά έλαβε ο..