Κατά τη δεκαετία του ’90 του περασμένου αιώνα τον γνωρίζαμε από τη νεανική του καριέρα ως «μουσικού του δρόμου», καθώς και ως μέλος του γκρουπ «Ακάγκα». Από δεκαετίες ο διάσημος τρομπονίστας ζει και δημιουργεί στη Γαλλία, όπου συμμετέχει σε διάφορα συγκροτήματα. Λέει ότι του είναι μεγάλη ευχαρίστηση να ερμηνεύει τη μουσική του στη Βουλγαρία με βουλγάρους μουσικούς σε διάφορα φεστιβάλ, κλαμπ και συναυλίες στη χώρα μας.
Εδώ και μερικά χρόνια γράφω μουσική για μεγαλύτερα συγκροτήματα – όπως τα δύο προγράμματα «Συνείδηση» και «Αντανακλάσεις», που είναι σουίτες για big band και τρεις σολίστες – υπενθυμίζει ο Γκεόργκι. – Τα ερμηνεύσαμε μαζί με τη Big Band της ΒΕΡ.
Όλοι είναι θαυμάσιοι μουσικοί και ήταν συγκινητική εμπειρία στη σκηνή. Πρόκειται για εντελώς νέο πρόγραμμα, με εξαίρεση δύο θεμάτων, που είχα συμπεριλάβει στο πρώτο μου άλμπουμ, αλλά μου ήταν ενδιαφέρον πώς θα ακουστούν σε διαφορετικό ηχητικό περιβάλλον. Όπως στα προηγούμενα μου πρότζεκτ, που ανέφερα, η μουσική ρέει χωρίς διακοπή, οι διάφορες καταστάσεις διαχέονται η μία μέσα στην άλλη. Σαν σε ταινία ή θεατρικό έργο. Σαν φωτοσκιάσεις…
Ο Γκεόργκι λέει επίσης ότι προετοιμάζει την πραγματοποίηση αυτού του μεγάλου πρότζεκτ και στη Γαλλία, αλλά προς το παρόν οι «Φωτοσκιάσεις» παραμένουν έργο, που έχει εκτελεστεί σε βουλγαρική σκηνή μόνο.
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..