Ο Μπορισλάβ Πετρόβ τελείωσε τις μουσικές του σπουδές στα κρουστά και στην σύνθεση στην Ολλανδία και το 2016 δημιούργησε το τζαζ συγκρότημα «Τζάζανιτσα». Την ιδια χρονιά εκδόθηκε το πρώτο τους άλμπουμ ενώ την 1η Ιουλίου 2020 μετά από επιτυχημένη περιοδεία θα παρουσιάσουν το δεύτερο το οποίο λέγεται «JAZZANITZA – Live at ARCUB, Bucharest». Στο συγκρότημα συμμετέχουν ακόμα οι σαξιφονίστες Ντιμίταρ Λιόλεβ και Βλαντιμίρ Καρπάροβ, ο κιθαρίστας Λιουντμίλ Κρούμοβ κ.ά.
«Δώσαμε μια συναυλία στο Βολκουρέστι που είναι ένα από τα σημαντικά πολιτιστικά κέντρα του κόσμου, λέει ο Μπορισλάβ. Μας προσκάλεσε ο σαξοφονίστας Cristian Soleanu που διοργανώνει συναυλίες με διάσημους μουσικούς από τις ΗΠΑ, την Ρουμανία και άλλα βαλκανικά κράτη. Κανονικά είμαστε σεξτέτο αλλά ταξιδέψαμε μόνο 4 – εγώ, ο Λίόλεβ, ο Κρούμοβ και ο κοντραμπασίστας Μπορίς Τάσλεβ και δεν ήξερα πως ακριβώς θα εξελιχτούν τα πράγματα. Ο ηχολήπτης όμως ήταν πολύ καλός, το κοινό μας ενθάρρυνε και το αποτέλεσμα ήταν μια πολύ καλή συναυλία γι’ αυτό αποφασίσαμε να δημοσιεύσουμε το λάιφ. Το άλμπουμ εκδίδεται μέσω ονλάιν πλατφόρμας για ανεξάρτητους καλλιτέχνες και προσφέρει από streaming και download έως διανομή CD».
Τα κομμάτια συνδυάζουν την τζαζ με το φολκλόρ το οποίο ο Μπορισλάβ ανακάλυψε λίγο πριν φύγει για την Ολλανδία στα τέλη του ’90.
«Όσο περισσότερα μαθαίνω για τον βουλγάρικο παραδοσιακό μουσικό πολιτισμό τόσο πιο ταπεινά αντιμετωπίζω τις επιτυχίες μου, λέει εκείνος. Ξεκίνησα ένα διδακτορικό στην Εθνική Μουσική Ακαδημία στην Σόφια και ερευνώ στυλ παιξίματος κρουστών στην βουλγάρικη και την βαλκανική μουσική. Μελετώντας την ιστορία της παραδοσιακής μουσικής και της τζαζ αλλά και την ερμηνεία συνειδητοποιώ πόσα πολλά έχουν καταφέρει οι άνθρωποι στον τομέα της αυθεντικότητας και της επεξεργασίας. Η κάθε νέα γενιά συνεχίζει την παράδοση και ο ρόλος μας είναι να αναπτύξουμε την μουσική γλώσσα του 21ου αιώνα. Με τα παιδιά έχουμε ετοιμάσει καινούρια κομμάτια και ελπίζω σύντομα να ηχογραφήσουμε το επόμενο άλμπουμ μας».
Κείμενο: Αλμπένα Μπέζοβσκα
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Ένα καυτό καλοκαίρι περιμένει τον Στέφαν Βαλντόμπρεφ και το συγκρότημα «Οι Συνήθεις Ύποπτοι». Στις 27 Ιουνίου οι μουσικοί ξεκίνησαν από το Ρούσε μια περιοδεία σε όλη τη χώρα, στην οποία θα παρουσιάσουν το νέο τους άλμπουμ «Θαυμαστικά Ερωτηματικά». Το..
Απόψε ξεκινά η εθνική περιοδεία του τραγουδιστή Βλάντι Άμποβ - Γράφα που έχει τον τίτλο «Η πιο ευτυχισμένη περιοδεία». Η πρώτη συναυλία είναι στο θερινό θέατρο της Στάρα Ζαγκόρα και το κοινό θα απολαύσει το μεγαλόπρεπο σόου που παρουσίασε ο καλλιτέχνης..
Απόψε στις 19:00 η ώρα στο Πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ μαζί με την Μπιγκ Μπάντα του θεσμού και υπό την διεύθυνση του Αντόνι Ντόντσεβ θα παίξει μια από τις πιο δημοφιλείς τζαζ μουσικούς της Ευρώπης, η Κάρλα Κιόλνερ. Ο Αντόνι Ντόντσεβ είναι διάσημος για τις..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..