Ο Μπορισλάβ Πετρόβ τελείωσε τις μουσικές του σπουδές στα κρουστά και στην σύνθεση στην Ολλανδία και το 2016 δημιούργησε το τζαζ συγκρότημα «Τζάζανιτσα». Την ιδια χρονιά εκδόθηκε το πρώτο τους άλμπουμ ενώ την 1η Ιουλίου 2020 μετά από επιτυχημένη περιοδεία θα παρουσιάσουν το δεύτερο το οποίο λέγεται «JAZZANITZA – Live at ARCUB, Bucharest». Στο συγκρότημα συμμετέχουν ακόμα οι σαξιφονίστες Ντιμίταρ Λιόλεβ και Βλαντιμίρ Καρπάροβ, ο κιθαρίστας Λιουντμίλ Κρούμοβ κ.ά.
«Δώσαμε μια συναυλία στο Βολκουρέστι που είναι ένα από τα σημαντικά πολιτιστικά κέντρα του κόσμου, λέει ο Μπορισλάβ. Μας προσκάλεσε ο σαξοφονίστας Cristian Soleanu που διοργανώνει συναυλίες με διάσημους μουσικούς από τις ΗΠΑ, την Ρουμανία και άλλα βαλκανικά κράτη. Κανονικά είμαστε σεξτέτο αλλά ταξιδέψαμε μόνο 4 – εγώ, ο Λίόλεβ, ο Κρούμοβ και ο κοντραμπασίστας Μπορίς Τάσλεβ και δεν ήξερα πως ακριβώς θα εξελιχτούν τα πράγματα. Ο ηχολήπτης όμως ήταν πολύ καλός, το κοινό μας ενθάρρυνε και το αποτέλεσμα ήταν μια πολύ καλή συναυλία γι’ αυτό αποφασίσαμε να δημοσιεύσουμε το λάιφ. Το άλμπουμ εκδίδεται μέσω ονλάιν πλατφόρμας για ανεξάρτητους καλλιτέχνες και προσφέρει από streaming και download έως διανομή CD».
Τα κομμάτια συνδυάζουν την τζαζ με το φολκλόρ το οποίο ο Μπορισλάβ ανακάλυψε λίγο πριν φύγει για την Ολλανδία στα τέλη του ’90.
«Όσο περισσότερα μαθαίνω για τον βουλγάρικο παραδοσιακό μουσικό πολιτισμό τόσο πιο ταπεινά αντιμετωπίζω τις επιτυχίες μου, λέει εκείνος. Ξεκίνησα ένα διδακτορικό στην Εθνική Μουσική Ακαδημία στην Σόφια και ερευνώ στυλ παιξίματος κρουστών στην βουλγάρικη και την βαλκανική μουσική. Μελετώντας την ιστορία της παραδοσιακής μουσικής και της τζαζ αλλά και την ερμηνεία συνειδητοποιώ πόσα πολλά έχουν καταφέρει οι άνθρωποι στον τομέα της αυθεντικότητας και της επεξεργασίας. Η κάθε νέα γενιά συνεχίζει την παράδοση και ο ρόλος μας είναι να αναπτύξουμε την μουσική γλώσσα του 21ου αιώνα. Με τα παιδιά έχουμε ετοιμάσει καινούρια κομμάτια και ελπίζω σύντομα να ηχογραφήσουμε το επόμενο άλμπουμ μας».
Κείμενο: Αλμπένα Μπέζοβσκα
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Η Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ με μαέστρο τον Ντιμίταρ Χρίστοφ κλείνει τη σεζόν απόψε /20 Ιουνίου/ με μια συναυλία στην οποία θα ακουστούν μόνο τίτλοι πρεμιέρας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 17 νέα κομμάτια και διασκευές τραγουδιών που θα..
Ο Λιούμπο Κίροφ είναι ανάμεσα στα αστέρια της βουλγαρικής μουσικής, που τα τελευταία χρόνια γεμίζουν τις μεγαλύτερες αίθουσες. Κάθε τραγούδι του συγκινεί το κοινό, που έχει νέα αφορμή χαράς – πριν λίγες μέρες ο ερμηνευτής κυκλοφόρησε το άλμπουμ..
Τις ημέρες πριν τη μεγάλη χριστιανική εορτή της Πεντηκοστής, ο Ναός της Αγίας Σοφίας στην πρωτεύουσα φιλοξενεί την πρώτη έκδοση του Φεστιβάλ Εκκλησιαστικής Χορωδιακής Μουσικής, που θα λάβει χώρα από τις 19 μέχρι τις 23 Ιουνίου. Διοργανωτές είναι η..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..