Ο Μπορισλάβ Πετρόβ τελείωσε τις μουσικές του σπουδές στα κρουστά και στην σύνθεση στην Ολλανδία και το 2016 δημιούργησε το τζαζ συγκρότημα «Τζάζανιτσα». Την ιδια χρονιά εκδόθηκε το πρώτο τους άλμπουμ ενώ την 1η Ιουλίου 2020 μετά από επιτυχημένη περιοδεία θα παρουσιάσουν το δεύτερο το οποίο λέγεται «JAZZANITZA – Live at ARCUB, Bucharest». Στο συγκρότημα συμμετέχουν ακόμα οι σαξιφονίστες Ντιμίταρ Λιόλεβ και Βλαντιμίρ Καρπάροβ, ο κιθαρίστας Λιουντμίλ Κρούμοβ κ.ά.
«Δώσαμε μια συναυλία στο Βολκουρέστι που είναι ένα από τα σημαντικά πολιτιστικά κέντρα του κόσμου, λέει ο Μπορισλάβ. Μας προσκάλεσε ο σαξοφονίστας Cristian Soleanu που διοργανώνει συναυλίες με διάσημους μουσικούς από τις ΗΠΑ, την Ρουμανία και άλλα βαλκανικά κράτη. Κανονικά είμαστε σεξτέτο αλλά ταξιδέψαμε μόνο 4 – εγώ, ο Λίόλεβ, ο Κρούμοβ και ο κοντραμπασίστας Μπορίς Τάσλεβ και δεν ήξερα πως ακριβώς θα εξελιχτούν τα πράγματα. Ο ηχολήπτης όμως ήταν πολύ καλός, το κοινό μας ενθάρρυνε και το αποτέλεσμα ήταν μια πολύ καλή συναυλία γι’ αυτό αποφασίσαμε να δημοσιεύσουμε το λάιφ. Το άλμπουμ εκδίδεται μέσω ονλάιν πλατφόρμας για ανεξάρτητους καλλιτέχνες και προσφέρει από streaming και download έως διανομή CD».
Τα κομμάτια συνδυάζουν την τζαζ με το φολκλόρ το οποίο ο Μπορισλάβ ανακάλυψε λίγο πριν φύγει για την Ολλανδία στα τέλη του ’90.
«Όσο περισσότερα μαθαίνω για τον βουλγάρικο παραδοσιακό μουσικό πολιτισμό τόσο πιο ταπεινά αντιμετωπίζω τις επιτυχίες μου, λέει εκείνος. Ξεκίνησα ένα διδακτορικό στην Εθνική Μουσική Ακαδημία στην Σόφια και ερευνώ στυλ παιξίματος κρουστών στην βουλγάρικη και την βαλκανική μουσική. Μελετώντας την ιστορία της παραδοσιακής μουσικής και της τζαζ αλλά και την ερμηνεία συνειδητοποιώ πόσα πολλά έχουν καταφέρει οι άνθρωποι στον τομέα της αυθεντικότητας και της επεξεργασίας. Η κάθε νέα γενιά συνεχίζει την παράδοση και ο ρόλος μας είναι να αναπτύξουμε την μουσική γλώσσα του 21ου αιώνα. Με τα παιδιά έχουμε ετοιμάσει καινούρια κομμάτια και ελπίζω σύντομα να ηχογραφήσουμε το επόμενο άλμπουμ μας».
Κείμενο: Αλμπένα Μπέζοβσκα
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Ο Ορλίν Γκοράνοβ ξεκίνησε την καριέρα του πολύ πριν την μετάβαση αλλά κατάφερε να παραμείνει στο επίκεντρο της βουλγάρικης μουσικής και μετά. Έχει την ρομαντική βαθιά φωνή της σχολής του παρελθόντος αλλά καταφέρνει να κάνει πράγματα που ηχούν επίκαιρα..
Η παραθαλάσσια μας πόλη Βάρνα θα βυθιστεί στο πνεύμα της γαλλικής Γιορτής της Μουσικής στις 21 Ιουνίου. Η εκδήλωση, που διοργανώνεται από την Αλιάνζ Φρανσέζ Βάρνα, με τη χρηματική υποστήριξη του Δήμο Βάρνα, της Κρατικής Όπερας της Βάρνα και της..
Το τρίο Innerglow με το τραγούδι «Απελευθερωμένος» , ήταν μεταξύ των φιναλίστ στον 55ο Διαγωνισμό «Άνοιξη» της ΒΕΡ. Ο Τόντορ Κοβάτσεβ, ο Πέταρ Ζέλεβ και ο Ματέι Χριστόσκοβ τώρα προωθούν το κομμάτι τους, γιατί είναι πολύ κατάλληλο για το καλοκαίρι...
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..