Ο Μλαντέν Ντιμιτρόφ ή Mr. Moon είναι ντραμίστας, DJ και παραγωγός. Έχει πρότζεκτ με τη Λίλη Ιβανόβα, τον Λιούμπο Κίροφ, τον Μιροσλάβ Τουρίισκι (πιάνο), την Ντέσι Αντόνοβα του Phuture Shock, τα συγκροτήματα Tri O Five, Mind Trips κ.ά.. Τα τελευταία χρόνια είναι μέρος και της band, με την οποία η τζαζ τραγουδίστρια Μιροσλάβα Κατσάροβα είναι στη σκηνή και στο στούντιο ηχογραφήσεων. Στο τραγούδι «Μαθαίνω να είμαι μαζί σου» τα πράγματα είναι λίγο πιο διαφορετικά – εκείνος είναι DJ και δημιουργός του πρότζεκτ και η Μιροσλάβα έγραψε τους στίχους. Στην ηχογράφηση συμμετέχουν επίσης ο πιανίστας Μιροσλάβ Τουρίισκι και ο κιθαρίστας Άνγκελ Ντιουλγκέροφ.
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Μέσα στα μεγαλοπρεπή φυσικά σκηνικά των Βράχων του Μπελογκραντσίκ μέχρι τις 18 Αυγούστου λαμβάνει χώρα η 9 η έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στις κορυφές». Η γιορτή για τους φίλους της μουσικής διοργανώνεται από την Όπερα και Μπαλέτο Σόφιας. Το..
Από τις 2 μέχρι τις 7 Αυγούστου θα διεξαχθεί η 3 η έκδοση του Διεθνούς Τζαζ Φεστιβάλ «Δρ. Εμίλ Ηλίεφ» στο Μπόροβετς. Το μουσικό φόρουμ είναι ήδη παράδοση στο πολιτιστικό ημερολόγιο του ορεινού μας θέρετρου. Σύμφωνα με τη διευθύντρια του φεστιβάλ..
Μέχρι τις 3 Αυγούστου στο χωριό Ντέμπνοβο στο βουνό Αίμο, κοντά στο Τρογιάν, λαμβάνει χώρα το 6 ο Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής και Τεχνών «Jam on the river». Αστέρια της ξένης και της βουλγάρικης μουσικής τραγουδούν δίπλα στον ποταμό Βίντιμα. Μια από..
Στις 10 Αυγούστου στο Θερινό Θέατρο του Μπουργκάς θα δώσει συναυλία ο Στέφαν Ίλτσεβ. Ο νεαρός είναι από την πόλη και την αγαπά όσο τον αγαπούν οι..