«Χαίρομαι πολύ γιατί θα παίξω στην ίδια αίθουσα όπου έδωσα την πρώτη μου προσωπική συναυλία, λέει ο τζαζ πιανίστας Mario Stantchev, μια μέρα πριν να παρουσιάσει κάποια μουσικά κομμάτια που βγαίνουν από την ψυχή του. Τότε έπαιξα τα «3 πρελούδια για πιάνο του Γκέρσουιν».
Η αίθουσα για την οποία γίνεται λόγος βρίσκεται στο θρυλικό κτήριο της οδού «Ομπόριστε № 5» όπου επί δεκαετίες στεγάζονταν το Μουσικό Σχολείο της Σόφιας ενώ σήμερα παραμένει ένας από τους πιο διάσημους πολιτιστικούς χώρους. Η συναυλία θα είναι στις 28 Οκτωβρίου και είναι μέρος της Καμεράλια.
Ο Μάριο είναι διάσημος πιανίστας και συνθέτης. Είναι ιδρυτής του Τμήματος Τζαζ στην Μουσική Ακαδημία της Λιόν όπου και δίδασκε. Τελείωσε το Μουσικό Σχολείο και την Μουσική Ακαδημία της Σόφιας, στην τάξη της Άννα Ηλίεβσκα και ζει στην Γαλλία από την δεκαετία του ’80. Έχει δώσει συναυλίες με διάσημους μουσικούς της τζαζ και έχει εκδώσει προσωπικά άλμπουμ. Τα τελευταία χρόνια τα πιο σημαντικά έργα του είναι το Jazz Before Jazz, το Musica sin fin, το Monk and More, το Autumn Leaves in Sofia κ.ά..
Ανεξάρτητα από το φορτωμένο του πρόγραμμα ο Μάριο πάντα χαίρεται να επιστρέφει στην Βουλγαρία και να συναντά το βουλγάρικο κοινό. Στις 29 Οκτωβρίου στην Σόφια και στις 2 Νοεμβρίου στο Πλόβντιβ θα παίξει με τον Χρίστο Γιότσοβ (κρουστά) και τον Ντιμίταρ Τάσλεβ (κοντραμπάσο).
Φωτογραφία: αρχείο binar
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..