Το Σαββατοκύριακο τα παιδιά από την πόλη Καζανλάκ μπορούν να συμμετάσχουν στο εργαστήρι μαρτενιτσών, που διοργανώνεται από το πιο καινούριο μουσείο στο Καζανλάκ, το «Αχινόρα», το οποίο είναι παράρτημα της Αστικής Πινακοθήκης. Από το μουσείο προσκαλούν όλα τα παιδιά ηλικίας από 5 έως 12 χρονών και εξηγούν γιατί το μουσείο ονομάζεται «Αχινόρα»: «Είμαστε βέβαιοι ότι πολλά από τα παιδιά στο Καζανλάκ ξέρουν ποιος είναι ο ζωγράφος Ιβάν Μίλεφ, όχι μόνο γιατί γεννήθηκε στην πόλη μας, αλλά και γιατί δημιούργησε έναν από τους πιο αινιγματικούς πίνακες, τον οποίο ονόμασε «Αχινόρα», αναφέρουν οι διοργανωτές και επεξηγούν:
«Η Αχινόρα ήταν γυναίκα του χάνου Ασπαρούχ (ο οποίος ίδρυσε τη Βουλγαρία το 681 – σ. σ.) και σύμφωνα με έναν από τους θρύλους, έφτιαξε την πρώτη μαρτενίτσα. Αυτό συνέβη όταν πριν από πολλούς αιώνες ο χάνος πέρασε τον Δούναβη και η Αχινόρα έχασε την επαφή με εκείνον. Αφού πολύ χρόνο περίμενε νέα, στο τέλος έδεσε στο πόδι ενός χελιδονιού άσπρη και κόκκινη κλωστή, για να φέρει μήνυμα για υγεία και αγάπη στον αγαπημένο της» - διηγούνται από το μουσείο έναν από τους θρύλους για το ανοιξιάτικο φυλαχτό, με το οποίο στολιζόμαστε την 1η Μαρτίου.
Δείτε επίσης:
Επιμέλεια: Βενέτα Νικόλοβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Η νύχτα πριν τα Χριστούγεννα στον φολκλορικό πολιτισμό μας είναι γνωστή με μερικά ονόματα. Βεβαίως, συχνότερα την αποκαλούμε Παραμονή των Χριστουγέννων και το βασικό νόημα των παραδόσεων και των τελετών για την γιορτή είναι καλά γνωστό – είναι γιορτή..
Στο Εθνικό Λαογραφικό Μουσείο στη Σόφια σήμερα, από τις 17:00, θα επιδειχθεί διαδραστικός ψηφιακός χάρης της Βουλγαρίας, που παρουσιάζει γενικά και ανά περιοχές την κινητή και την άυλη πολιτιστική κληρονομιά της χώρας. Οι επισκέπτες μπορούν να δουν..
Τελείωσε το πρώτο στάδιο του Διαγωνισμού Σχεδίου Μόδας από το πρότζεκτ «Echo Academies» του Ιδρύματος «Open Space». Στον διαγωνισμό συμμετέχουν νέοι σχεδιαστές από την Βουλγαρία, την Ιταλία, την Ισπανία, τις Κάτω Χώρες, την Λιθουανία, την Τουρκία, το..