С промени в НПК ще има срок за започване на делата

Снимка: БГНЕС

Депутатите приеха на първо четене промените в Наказателно-процесуалния кодекс, с които се възстановява правото на обвиняемите да искат делото им да влезе в съда.

Вносителите на промените са от БСП, ДПС и "Атака", които са срещу фигурата "вечен обвиняем". С тях се въвежда срок от година и половина за тежките престъпления, след който обвиняемият има право сам да поиска делото му да влезе в съда, а за леките престъпления този срок е осем месеца. Целта е да се премахне възможността разследванията да продължават с години, докато изтече абсолютната давност, след което обвиняемите завеждат дела в Европейския съд в Страсбург срещу държавата, за да бъдат обезщетени заради претърпените ограничения.

Вносителите на промените изтъкват, че в НПК са заложени нормативни критерии за осигуряване на разумен срок за извършване на разследванията. Общият срок е два месеца, но когато делото е от фактическа и правна сложност, този срок може да се удължи с четири месеца, като няма горна граница и той може така да бъде удължаван многократно след това.

По публикацията работи: Лили Царева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47