Висши турски прокурори бяха отстранени от постовете им

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След мащабната чистка в полицията турското правителство продължи чистката и в съдебната система, която започна, след като избухна антикорупционният скандал. Общо 20 висши прокурори бяха отстранени от постовете им и изпратени на различни места далеч от мегаполиса. Това са прокурорите, по чието разпореждане започна корупционното разследване, което достигна до високите етажи на властта. Според проправителствените източници същите прокурори били свързани и с групировката на мюсюлманския проповедник Фетуллах Гюлен, когото турският премиер Реджеп Тайип Ердоган обвини, че е създал паралелни структури в държавата с цел да го свалят от власт.

Между отстранените висши магистрати са главният прокурор на Истанбул Туран Чолаккадъ и петима негови заместници. Отстранен бе и прокурорът Муаммер Аккаш, който на 25-и декември м.г. бе разпоредил да се разшири антикорупционното разследване с нова полицейска операция, както и да бъде призован за разпит и синът на турския премиер.

След отстраняването на прокурорите последва и отмяна на разпореждането за разширяване на антикорупционната операция, в рамките на която се предвиждаше да бъдат задържани още около 40 души. Отърва се от разследване и премиерският син Билял Ердоган.

Междувременно редица турски посланици, които участваха в годишна среща в Анкара, са изразили недоволство от заръката на турския премиер Ердоган, който им е препоръчал да разясняват, че организацията на Фетуллах Гюлен стои в основата на разследването по антикорупционния скандал, който засегна десетки известни личности, близки на Ердоган.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47