Делото "САПАРД" с рестарт в Специализирания съд

Снимка: БГНЕС

Аферата с източването на близо 7 и половина милиона евро от програма САПАРД от преди 7 години отново влиза в съда. Мегапроцесът, който се следи от Европейската комисия и ОЛАФ, започва днес в Специализирания наказателен съд.

Предисторията на казуса „САПАРД“ включва шумни арести на знаковите бизнесмени Людмил Стойков, Марио Николов и още няколко души, дела за източване на европейската програма и за изпирането на милионите евро, тежки присъди на първа инстанция, фиаско на втора. От края на миналата година делото е на вниманието на Спецсъда. Заради германската линия в схемата, която отдавна е финализирана с присъди, делото беше давано като недоумяващ пример как това, за което в Европа четат присъди, в България води до оправдаване. През 2012-а година Софийският апелативен съд върна делото за източените евросредства на прокуратурата. С известни корекции и срещу същите лица обвинителният акт беше внесен в междувременно появилия се съд за организирани престъпни групи, каквато се води и тази на Марио Николов.

Очакванията са този път съдът да прецени доказателствата по друг начин, а по-дългосрочното очакване е казуси за евроизмами да бъдат поемани от новосъздаващата се европейска прокуратура. Именно на форум за тази нова структура главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че делото „САПАРД“ не е повод за гордост за българската съдебна система, но пък е най-добрата илюстрация на българското разбиране за безусловната необходимост от създаването на европейска прокуратура като единен федерален инструмент за ефективна защита на федералния бюджет на ЕС.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47