Националната мрежа на родителите представи идеи за реформа чрез свободно развитие на образованието

студенти висше образование университет
Снимка: Уикипедия

Националната мрежа на родителите представи в НДК идеите си за образователна реформа у нас на Първата национална среща за Свободно развитие на образованието. В основата на образователната реформа граждански групи и експерти виждат привеждането на образованието у нас в съответствие с Конституцията. Явор Ганчев от "Национална мрежа на родителите":

В член 23 пише, че образованието, науката и изкуството се развиват свободно и държавата ги подкрепя. Конституцията никъде не възлага на държавата функции в образованието, освен да осигурява достъп до образование в определени образователни степени.

В България имаме домашно образование, родителски кооперативи и съвсем наскоро ще се открие нов софтуерен университет, който подготвя софтуерни специалисти, който е изцяло частна инициатива, която предлага професионална квалификация с ниво:“висше образование“ извън образователната система. Той дава работа в ръцете на хората.

В момента експертите не се харесват липсата на свобода за хората да следват собствените си образователни нужди. Идеята за демократично училище Явор Ганчев описа така:

Демократичното образование, със своя пионер и основател на многобройни училища по целия свят Яков Хехт, дава работеща формула на това, как може едно училище да се самоорганизира и да определя абсолютно всеки аспект на образованието на децата самостоятелно, без държавна програма, без образователен минимум.

Десетки родители бяха дошли, за да разберат що е то самоуправление в образованието:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47