Народното събрание забрани строителството в териториите, курортните комплекси и ваканционните селища по Черноморието от 15 май до 1 октомври. Това стана с приетите на второ четене промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Депутатите не приеха предложенията на природозащитниците да се въведе забрана за строежи в 20 защитени зони от Натура 2000.
Притеснение от промените изразиха от ГЕРБ - депутатът Николай Нанков обясни, че вместо да се намали, се увеличава плътността на застрояването.
Дадена е възможност за разширяване обхвата на строителния процес в нашите черноморски общини в зона А. Плътността на застрояване към момента е десет процента, става 20 процента. Минималната зелена площ, тука намаляваме за съжаление, от 80 процента понастоящем е намалена на 70 процента. Тези промени за нас са неприемливи, тъй като с тях ние разширяваме строителните параметри.
Депутат от БСП Борислав Гуцанов определи исканията на еколозите като силно рестриктивни и обясни, че и сега има достатъчно ограничения за строителство по морското крайбрежие:
Смятам, че се слага точка на възможността някой да коментира строежа в зона А. Това е стометровата зона след пясъчната ивица. Мисля, че ще се намери един много добър компромис и баланс между това, което е необходимо, особено за по-малките населени места като Созопол, Поморие, Несебър, защото разбирате, че хората там си изкарват прехраната и парите те ги чакат тези три - четири месеца, за да презимуват. Заведенията, които са по плажовете, ще бъдат намалени.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..