Германското правителство ограничи прилива на граждани от по-бедни членки на ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германското правителство реши на заседание днес да ограничи прилива на граждани от по-бедни членки на ЕС и злоупотребата със социални помощи. Става дума най-вече за притока на граждани от България и Румъния, който през последната година значително е нараснал.

По инициатива на консервативния Християнсоциален съюз правителството в Берлин днес реши да въведе 5-годишна забрана за повторно влизане в страната на граждани от ЕС, заловени да злоупотребяват със социални помощи. При криминални проявления те ще бъдат експулсирани. Става дума преди всичко за проблема с граждани от Румъния и България, най-вече от ромското малцинство, чийто приток през последната година значително се е увеличил. Правителството планира да обвърже раздаването на детски надбавки само срещу показването на данъчен индикационен номер.

На общините, които са особено затруднени от притока на имигранти по бедност, както наричат ромите от България и Румъния в германските медии, ще бъде отпусната помощ за справяне с проблема. Тя възлиза на 250 млн. евро.

Зелената партия и синдикатите критикуваха мерките на правителството и посочиха, че те не се базират на релевантни данни. Злоупотребата със социални помощи от страна на имигрантите нито е доказана, нито опровергана от статистиката, заявиха те. Опозицията пък посочи, че свободата на движение е привлякла в Германия и много висококвалифицирани специалисти от България и Румъния, а безработицата сред българите и румънците в Германия като цяло е по-ниска в сравнение с тази сред други имигрантски групи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47