Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Актуализацията на бюджета ще гарантира нормалното функциониране на държавата. Около това се обединиха бизнес, синдикати и държава на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Премиерът Георги Близнашки смята, че за да се постигне ефект на нормализация в обществото, трябва да се търсят бързи и ефективни решения.
Ревизията свърши, няма пари. Това обясни пред бизнес и синдикати премиерът Близнашки и така аргументира готвената актуализация на бюджета: Истината е, че положението е изключително тежко. Действително в момента сме изправени пред много тежки проблеми. Пренасочваме средства от едни програми към други, за да можем да решаваме неотложни проблеми, по-специално въпроса с бедствията.
Три са проблемните сектори, дефинирани от предходната власт до момента – финансите на държавата, банковата сфера и енергетиката: Въобще този експеримент да се задържат цените на електроенергията се оказа изключително вреден. Създадоха се погрешни илюзии в нашето общество. Сега ще трябва да извървим един път на едно плавно покачване на цените така или иначе.
Подготвената актуализация на бюджета няма да доведе до дефицит по-висок от три процента, е категоричен заместник финансовият министър Кирил Ананиев: Актуализацията ще бъде в рамките до 3 процента. Цяла седмица водихме разговори с министерствата и ведомствата и установихме проблемите във всяка една система. Действиетлно има някои министерства, които в края на годината няма да могат да си платят заплатите. Сега в момента не мога да ви кажа кои са, но има такива министерства. Ние следим този процес и ако трябва някъде, ние имаме оперативни възможности да решаваме нещата в рамките на изпълнението и без да е необходима актуализация. Но в крайна сметка ние подготвяме актуализация, която ще предоставим на новото Народно събрание.
Бизнесът подкрепя, макар и с резерви, даването на допълнително средства за Здравната каса, обясни председателят на БТПП Цветан Симеонов: За последен път се съгласяваме на нещо, на сектор да му се дават повече пари без реформи. От тук нататък, и това беше едно от посланията, които отправихме към служебното правителство, да не се предвиждат средства в сектори, които не са реформирани.
Работи се по актуализацията на бюджета, като само НЗОК е поискала още 117 млн. лв. извън гласуваната вече актуализация. Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че синдикатът ще подкрепи актуализация, но поиска и пари за забавени заплати в редица държавни предприятия и предупреди, че на прага на учебната година и учителите са застрашени: Вземането на тези 19 млн. лв. от министерството блокира редица ключови програми и там твърдението е, че от 1-ви октомври трябва да бъдат осигурени допълнително поне 10 млн. лв. за осигуряване на изплащането на увеличението от 1-ви януари на минималната работна заплата, което засяга непедагогическия персонал, което в момента не е гарантирано.
Предложението на КНСБ е да се въведе цена на тока за бедни и богати, обясни Димитров: 20 процента от домакинствата в България консумират 80 процента от цялата ел. енергия, която отива при домакинства. Това са богатите домакинства – и топлите басейни сигурно, и какво ли не. За тях не виждам никакъв проблем да има доста по-висока цена на ел. енергията, а за останалите 80 процента, които са енергобедни и които не може да подпомагаме очевидно с пари от МТСП, защото няма да стигнат парите, да бъде въведена или запазена сегашната цена на ел. енергията.
Президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев лаконично констатира: Аз лично с удоволствие бих потърсил отговорност на видния депесар Петър Чобанов.
Правителството, според премиера, се ползва с високото доверие извън страната. Показателен е фактът, че подписването на партньорското споразумение за новия програмен период е направено веднага след неговото встъпване. Ако се усвоят планираните до 2020-а година европари, се очаква жизненото равнище у нас да се повиши с 38 процента. Близнашки подчерта, че правителството работи с ясното съзнание, че основната цел е подготовката на изборите и осигуряването на спокойствие. В този контекст се правят и смените на областните управители.
Репортажът на Цветелина Стоянова, излъчен в предаването "12 плюс 3", можете да чуете в звуковия файл.
Пред бизнеса и синдикатите заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев посочи, че ако не се актуализира бюджетът за тази година, има опасност да не стигнат парите за заплати в някои ведомства : Натъкнахме се на много сериозни проблеми и..
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..
публикувано на 01.02.18 в 16:47
LANGUAGES
РОТАЦИОННО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ