Застрашен е поминъкът на 30 млн. производители на тютюн

Снимка: БГНЕС

Поминъкът на 30 милиона души, които отглеждат тютюн, е застрашен. Това заяви в Москва председателят на Международната асоциация на производителите на тютюн Франсоа Ван дер Мерве.


Франсоа Ван дер Мерве пристигна специално в Москва, за да участва в конференцията на страните от рамковата конвенция на Световната здравна организация за борба срещу употребата на тютюн, но не бе допуснат до срещата. На нея се обсъждаха нови ограничителени мерки за производството на тютюн в световен мащаб, а това касае поминъка на милиони фермери в десетки страни, включително България, каза за БНР председателят на Международната асоциация на производителите на тютюн:

Въпреки че произвеждам тютюн, аз самият никога не съм пушил. Подкрепям мерките за ограничаване на тютюнопушенето, но това не бива да се прави основно за сметка на производителите, които се занимават с напълно легален бизнес. Затова настояваме да участваме при вземането на решения, посочи ФрансоаВан Дер Мерве.

Според него обсъжданата замяна на тютюна с алтернативни култури трябва да се планира след дълги изследвания с участието на фермерите и в зависимост от специфичните условия във всяка отделна страна. В своята московска декларация Шестата сесия на Конференцията на страните от Рамковата конвенция за контрол на тютюна потвърди ангажимента на държавите, ратифицирали този документ, да постигнат намаляване на употребата на тютюн с най-малко 30 % до 2025 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47