Хр. Михайловски: Крайно решение за КТБ трябва да се вземе след пълна оценка на икономиката

Снимка: БГНЕС
Преди да се направи пълна оценка върху икономиката, не бива да се взема крайното решение за съдбата на Корпоративна търговска банка. Това заяви за "Хоризонт" директорът на Българската агенция за кредитен рейтинг Христо Михайловски. През май агенцията даде добра оценка на състоянието на банката.
 
Христо Михайловски бе категоричен, че е невъзможно показателите на здрава банка да се влошат в толкова кратки срокове преди специалния надзор: Специалната информация казваше, че има около 2% лоши кредити. При този анализ, който представят одиторите, той е около 80%.

Михайловски допълни, че още няма пълна яснота колко предприятия и хора ще пострадат при ликвидация на банката. Трябва да бъде направен такъв анализ: И да се реши кое е по-малкото зло, защото тук вече говорим за спасяване. В смисъл да се намери вариант за по-малки загуби за държавата.

Като пряк ефект върху цената на кредитите за потребителите и фирмите: При всички положения при повишаване на риска, се повишават и лихвите. А ние, между другото, присъдихме рейтинг на България 3В – и тенденция негативна. Една от основните причини да бъде тенденцията негативна е именно във финансовата система. Т.е. при повишаване на риска, разбира се, че се повишават и лихвените проценти по кредитите.

Михайловски допълни, че трябва да се върне доверието към БНБ. Ако това стане, не се очакват сериозни поражения върху банковата ни система.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47