Парламентарната комисия по образование обсъди законопроекта за училищното образование

Образование
Снимка: Радио Видин

Парламентарната комисия по образование обсъди на първо четене законопроекта за училищното образование, внесен от ГЕРБ и проектозакона за народната просвета, предложен от БСП.

Проектозаконът на БСП, внесен в парламента преди два дни, предвижда задължителна гимназия, като обикновено тя се завършва на 18-19 години, докато този на ГЕРБ - задължително обучение до 16 години - така е и по Конституция. Другите основни разлики в двата документа: БСП предлага да се учи по един учебник по предмет, ГЕРБ да няма горна граница на брой учебници, която в момента е три. ГЕРБ предлага държавата да финансира и частните училища, социалистите са срещу това. ГЕРБ са "за" учебната година да не се повтаря за учениците до 4-ти клас, БСП за тези до 3-ти клас. ГЕРБ са за това до 3-ти клас включително, на учениците да не се поставят оценки, БСП - да не се оценяват само първокласниците.

Двата законопроекта ще се разглеждат едновременно в пленарна зала, но ще се гласуват поотделно.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47