Русия не очаква засилен натиск върху рублата през януари

Русия подцени увеличаването на предлагането на петрол заради "шистовата революция", призна руският министър на икономическото развитие Алексей Улюкяев в интервю за вестник "Комсомолская правда".

Не мога да кажа, че проспахме, но очевидно подценихме възможността за такова рязко нарастване на обемите на производство, поясни министърът. По повод твърденията за американско-саудитски заговор срещу Русия за поддържане на ниски цени на петрола, Улюкяев заяви: Не разбирам нито целите на заговора, нито хипотетичните механизми на действие на заговорниците. Той потвърди прогнозата си за скромно поскъпване на петрола и равновесие на пазарите през идните две години.

През януари не се очаква засилен натиск върху рублата, заяви Улюкаев: Пикът на форсмажорното търсене на валута премина, а финансово-икономическите регулатори се научиха как да действат, посочи министърът.

През последните няколко месеца петролът, който представлява голяма част от руския износ и рублата поевтиняха почти двойно. Един от факторите за поевтиняването бе повишеното търсене на варлута за обслужването на външния дълг тогава, когато достъпът до международните пазари на редица гореми руски компании бе ограничен заради западните санкции.

Проблемът е не само в размера на дълга, но и в графика на плащанията по него. Падежът на голяма част от него беше през декември. Това предизвика допълнителен натиск върху вътрешния пазар и създаде проблема с курса. Това е форсмажор, поясни министърът. През последните две седмици руската национална валута възстанови позициите си, като се закрепи на равнище от 54 рубли за един долар.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47