Министърът на отбраната на Германия Урсула фон дер Лайен даде старта за изработването на нова стратегия за сигурност на държавата, която трябва да даде нова дефиниция на отношенията с Русия и да отчита промените в света, приемани като потенциална заплаха за федералната република.
Новата "Бяла книга", както се нарича стратегията на федералното правителство за политиката на сигурност, трябва да дефинира отношенията на първо място с Русия след събитията в източна Украйна.
Действията на Москва промениха фундаментално архитектурата на сигурност в Европа, заяви министър Фон дер Лайен.
Германия трябва да намери подходящ отговор на политиката на руския президент Путин и по този въпрос не би трябвало да има никакви илюзии.
Новата политика на Кремъл започна много преди украинската криза и все още ще ни засяга много дълго, предупреди Фон дер Лайен. За Бундесвера това означава, че пренасочва вниманието си от участие в международни военни мисии към политика на защита на територията на страните от НАТО.
"Бялата книга" ще анализира специално и ще търси отговор на руския опит да се установи геостратегически с политика на силата и военна намеса като израз на интереси.
Берлин отдава обаче огромна роля на възможността на Русия отново да се гледа като на надежден съсед в Европа.
В последната "Бяла книга" от 2006-а година Русия е определена като "приоритетен партньор", с която ЕС и НАТО търсят партньорство. В новата стратегия подобно определение и квалификации не може да се търси. Още повече че на последната среща на върха на НАТО в Уелс през септември основният дебат беше как в бъдеще трябва да се гледа на Русия – като на противник или дори враг.
Новата стратегия за сигурност ще включва също така и заплахи, които преди 10 години са изглеждали по различен начин. Сред тях са нарастващата активност на "Ислямска държава", промените в цели региони след "Арабската пролет", кибератаките, изменението на климата и предизвикателствата през екологията.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..