Информационната кампания по повод началото на Европейската година за развитие започва днес. Властите у нас ще търсят подкрепа сред българите в помощ на най-бедните страни по света. На конференция в София български и европейски институции ще се срещнат с международни организации, медии, академичнатата и студентска общност, неправителствения и частния сектор. Инициативата ще бъде открита от министъра на външните работи Даниел Митов.
Като „най-бедната в Клуба на богатите“, България е единствената страна-членка на Евросъюза, чийто граждани масово не одобряват отпускането на повече пари за борба с бедността по света, устойчивост на околната среда, защита правата на човека и демократизация, сочи проучване на ЕВРОСТАТ. Обръщането на тази тенденция е една от целите на информационната кампания. Българският принос е от наш, собствен интерес, подчерта Мария Павлова, началник отдел "Международно сътрудничество за развитие" във МВнР:
България, със своята помощ, би допринесла за ограничаване на миграционните потоци и мобилността на населението и по този начин една такава помощ би играла превантивна роля против появата на напрежение и конфликти.
Бюджетът на България за развитие е близо 4 000 000 лева на година. Насочен е предимно към балканските и източноевропейските ни съседни страни, но ние участваме и с членската си вноска в Евросъюза. Общо той е разпределил 14,8 милиарда евро за миналата година. С други думи - избавянето на хората от бедност по света струва на всеки европеец не повече от 8 евроцента на ден.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..