Екип на Минно-геоложкия университет започва оглед на свлачищата в община Кърджали, активизирали се след обилните валежи в района.
Целта е да се вземат спешни мерки за тяхното укрепване и да бъде намален рискът за живеещите в опасните зони. Местната управа поиска от държавата над 11 млн. лева за възстановяване на щетите от снежното бедствие в началото на март.
Над 10 са свлачищата в община Кърджали, които се активизираха последните два месеца. Засега най-голямото е в село Сипей. Свлачището продължава да се движи, а за укрепването му общината поиска 9 млн. лева. На 10 км оттам друго свлачище се активизира с топенето на снега. В село Енчец са засегнати 10 къщи, други 50 попадат в зоната на разлома. Пукнатините в сградите са огромни и в тях е опасно да се живее, каза кметът на селото Юксел Бекир. Има готовност за евакуация на потърпевшите семейства, съобщиха от общинската управа.
Свлачището е засегнало и пътя за язовир Кърджали, който е основният маршрут за хиляди туристи. Пострадала е и Националната база за кану-каяк в залива Енчец. В района се намират няколко плаващи ресторанта и рибни ферми, които може да останат без достъп.
Днес обстановката в област Кърджали е спокойна, без валежи, въпреки обявения оранжев код. Следи се нивото на всички реки.
Под постоянно наблюдение са язовирите от каскада Арда.
Спасителните екипи са в готовност да реагират при извънредни ситуации.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..