Българо-гръцки форум в Смолян за проекта за бъдещия граничен пункт Рудозем-Ксанти

Снимка: БГНЕС

Проект, свързан с бъдещия граничен пункт Рудозем-Ксанти, беше обсъден на българо-гръцки форум в Смолян.

Основна тема на дискусиите бяха възможностите за взаимодействие по програмата "Европейско териториално сътрудничество Гърция - България - 2014-2020 година".

В родопския град пристигна 40-членна делегация от съседна Гърция, водена от префекта на Източна Македония и Тракия Георгиос Павлидис. Той беше категоричен, че пътят между двете съседни страни трябва да се свърже непременно:

На този етап, за срока, за който могат да се очакват резултати, това е септември - октомври, когато се отварят европейските програми, когато започва изпълнението. Предвидените за сега средства в тази част още не са достатъчни. На този етап се очертава, че около 44 - 45 милиона евро са необходими да се отвори тази част от 12 километра от границата до село Димарево, върху което ние работим много упорито.

Според областния управител на Смолян Недялко Славов, най-важният индикатор за успеха на програмата ще бъде дали ще се отвори пунктът при Рудозем:

Идеята е септември месец, както очакваме, да бъде отворена програмата. Гръцката пътна агенция да кандидатства с този проект, който г-н Павлидис каза - за 40 милиона, българската пътна агенция със Средногорци, Рудозем, обхода на Рудозем и Областна администрация Смолян да кандидатства за изграждането на самия граничен пункт. Ако това дофинансиране от гръцка страна бъде осигурено и имаме някакви предварителни разговори в тази посока, чисто технологично, за година и половина пътят може да бъде изграден и отворен, разбира се, ако не възникнат пречки от друго естество.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47