Преподаватели от Великотърновския университет са си надписвали часове, обяви новият ректор

Снимка: www.uni-vt.bg

Преподаватели от Великотърновския университет "Свети Кирил и Методий" са си писали почти десетократно повече часове, за да получат допълнително над 12 хиляди лева годишно. Това съобщи новият ректор на университета професор Христо Бонджолов.

Професор Бонджолов се е натъкнал на фрапиращи случаи с наднормативните часове на преподаватели при обстойната проверка на университетските финанси. Той установил, че има учени, включително и на ръководни длъжности, които при норматив 360 часа годишно са отчели от 2 500 до 3 500 часа. Ректорът отказа да назове конкретни имена, но бе категоричен, че ще пресече тази порочна практика.

Не са само колеги на ръководни длъжности, но доста от тях са така. Десет пъти по-голям норматив и в същото време човек, който се занимава с административна дейност. Това за мен е абсолютно невъзможно - но беше факт. Ако сметнете работните часове, те излизат повече от тези в денонощието. Към тези неща няма да съм толерантен, колкото и да им е неприятно на някои колеги. Просто защото така не бива да се надписват часове. Сигурно има други начини да си повишим заплатите - не са тези. И не бива да бъдат в ущърб на университета и на студентите, посочи професор Бонджолов.

Като мярка за финансово оздравяване на университета, който има неразплатени разходи, ректорът е спрял всякакво строителство, защото, по думите му, то е лукс в условията на недостиг на средства.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47