Германският парламент провежда в момента политическа дискусия по кризата с Гърция. Канцлерът Ангела Меркел произнесе слово, в което основната й теза беше за стабилност и компромис. Вратата на Германия остава отворена за правителството в Атина, но разговорите продължават след референдума в неделя, подчерта тя.
Не само гръцкият народ, но цяла Европа преживява турбулентни дни, подчерта г-жа Меркел в словото си, в което водеща беше темата за стабилността на Европа. Тя подчерта, че макар германците да са горд народ, са винаги готови за компромис и затова вратата за правителството в Атина остава отворена за продължаване на разговорите. Не става дума за 1,5-2 милиарда евро, а за много повече, заяви Меркел в изказването си.
Не искам някак да излезем от кризата и да постигнем възможно най-бързо спокойствие и да ни е добре. Искам Европа да излезе по-силна от кризата, отколкото беше при започването й.
Добрият европеец не е този, който държи на суверенитета на държавата си, а този, който не нанася щети на еврозоната и на идеята за Европа като обща съдба.
Тя припомни, че Гърция не е изпълнила обещанието си да се разплати с международните кредитори и затова нова спасителна програма преди резултатите от референдума в неделя няма да има. Референдумът е акт на суверенитет на гръцкия народ, заяви г-жа Меркел, но допълни, че останалите 18 държави от еврозоната си запазват правото да предприемат адекватни мерки. Канцлерът успокои сънародниците си, че има достатъчно защитни механизми, които не са задействани.
Но вратата за взаимни компромиси остава отворена и аз искам след тази криза да видя една по-силна и конкурентоспособна Европа, заяви Ангела Меркел.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..